Sukcesy pedagogów

Nagroda Prezydent Miasta Łodzi dla prof. Ewy Latkowskiej-Żychskiej, Magdaleny Gonery i Tomasza Armady
2
 • miniatura
  Filename: miniatura.jpg
  Size: 169.69 KB
 • plakat.jpg
  Filename: plakat.jpg
  Size: 1109.14 KB
 • 01.jpg
  Filename: 01.jpg
  Size: 444.09 KB
 • 02.jpg
  Filename: 02.jpg
  Size: 547 KB

Miło nam poinformować, że podczas uroczystej inauguracji sezonu artystycznego 2021/2022, która odbyła się w Teatrze Lalek im. Henryka Ryla w Łodzi, wręczone zostały nagrody Prezydent Miasta Łodzi.

Wśród laureatów znalazły się osoby związane z naszą uczelnią: prof. Ewa Latkowska-Żychska, pedagog prowadząca Pracownię Papieru w Instytucie Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz Wydziału Sztuk Projektowych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, ceniona artystka realizująca twórczość w dziedzinie sztuki papieru, oraz nasi absolwenci – Magdalena Gonera oraz Tomasz Armada.

Serdecznie gratulujemy!

---

Ewa Latkowska-Żychska – polska artystka i pedagog, profesor sztuk plastycznych. W latach 1969–1974 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom zrealizowała w 1976 roku w Pracowni Dywanu i Gobelinu prof. Antoniego Starczewskiego. Od tego czasu pracuje w macierzystej uczelni – w latach 1976-1997 w Pracowni Tkaniny Unikatowej, a od 1997 roku w Pracowni Papieru, której jest założycielką. Profesor zwyczajny od 2000 roku. Realizuje twórczość w zakresie papieru, tkaniny, sztuki książki, fotografii. Jest autorką licznych tekstów o sztuce oraz dwóch tomików wierszy: „Wiersze nienamalowane” (2004) oraz „Zielone pojęcie” (2014).

Magdalena Gonera – absolwentka Wydziału Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi, kierownik Działu Edukacji w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu partycypacyjnego dla dzieci i młodzieży „Punkty widzenia”, którego kontynuacją jest wystawa „Ziemia (P)oddana”. Jako osoba związana ze środowiskiem filmowej Łodzi, aktywnie uczestniczyła w budowaniu scenografii do siedmiu wystaw czasowych i stałych, m.in.: „Dior i ikony paryskiej mody”, „Metamorfizm. Magdalena Abakanowicz”, „Łódzkie Mikrohistorie, Ludzkie Mikrohostorie. W muzeum pełni rolę doradczyni i konsultantki w wielu zespołach zajmujących się m.in. pozyskiwaniem funduszy i współpracą międzyinstytucjonalną.

Tomasz Armada – projektant ubioru, artysta wizualny, kostiumograf. Ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat wielu konkursów, m.in. Project Room, Fashion Designer Awards, EcoMade Festival, Łódź miastem talentów. Uczestnik wielu krajowych i międzynarodowych projektów, plenerów i wystaw. Autor wielu pokazów i performansów. Członek byłego kolektywu artystycznego Dom Mody Limanka. W sierpniu 2021 roku wskazany w amerykańskim wydaniu magazynu „Vogue” na liście 27 młodych najciekawszych i niezależnych projektantów mody.

do góry