Wydarzenia

2
  • miniatura
    Filename: miniatura nagroa rektora.png
    Size: 279.56 KB
  • 1.jpg
    Filename: 1.jpg
    Size: 511.03 KB
  • 2.jpg
    Filename: 2.jpg
    Size: 549.59 KB
  • 3.jpg
    Filename: 3.jpg
    Size: 468 KB
  • 4.jpg
    Filename: 4.jpg
    Size: 303.69 KB
  • 5.jpg
    Filename: 5.jpg
    Size: 347.09 KB
  • 6.jpg
    Filename: 6.jpg
    Size: 341.03 KB
  • 7.jpg
    Filename: 7.jpg
    Size: 415.56 KB

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi została partnerem Festiwalu Muzyki Elektronicznej i Sztuk Wizualnych Ravekjavík, który odbył się 3 czerwca 2023 roku w Łodzi. Oprócz współorganizacji targów sztuki akademickiej „Sztuka? Na co to komu?”, ASP zaangażowana była w wystawę i konkurs „Wolność? Na co to komu?”. W przestrzeniach fabrycznych przy ul. Wólczańskiej 59/59 zaprezentowanych zostało 13 płócien o wymiarach 190 x 190 cm, których autorami są: Damian Ciszek, Gu-Tang Clan, Filip Kołat, Jonasz Koperkiewicz, Stanisław Łuczak, Zbigniew Olszyna, Piotr Skowron, Slow Painting Studio, TOPE, Maciej Walczak, Jan Jubaal Wasiński, Irena Zieniewicz, Il Grande Pawlowski.

Wystawa „Wolność? Na co to komu?” miała charakter konkursowy. Laureatów wybierali partnerzy Festiwalu Ravekjavík, czyli przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Starej Drukarni, Galerii Ogrodowa 8, Galerii AOKZ i firmy TME.

Nagrodę Rektora ASP – wystawę w Galerii ASP przy ul. Piotrkowskiej 68 – otrzymał Michał Piotr Franciszek Pawłowski za pracę pod tytułem „Ocean Wolności". „Michał Pawłowski jest artystą intrygująco-tajemniczym, którego twórczość chętnie bym poznał” – uzasadnił wybór Prorektor ds. kształcenia ASP w Łodzi, dr hab. Artur Chrzanowski, prof. uczelni.

Michał Piotr Franciszek Pawłowski  –  urodził się w 1984 roku w Łodzi. Studiował scenografię w Studium Technik Teatralnych i Telewizyjnych. Współpracował z legendarnym łódzkim „Forum Fabricum” oraz był jednym z założycieli Stowarzyszenia Nud-No! W 2012 roku uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – w Pracowni Malarstwa prof. Mieczysława Olszewskiego, ze specjalizacją witrażu i malarstwa monumentalnego w pracowni prof. Jacka Zdybla. Pracował przy konserwacji Kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Od 2013 mieszkał w Mediolanie. Brał udział w projekcie Unita Produzione Musicale, Irreality Show i wystawach zbiorowych, między innymi w Teatro Litta oraz w finale Premio Bice Bugatti. Współpracował z Galerią Preview.Süd  w Karlsruhe w Niemczech. W 2015 roku powrócił do Polski, aby rekonstruować polichromie w renesansowym dworku w Poddębicach. Początek 2016 roku spędził w Edynburgu na stypendium w Leith School of Art. Obecnie tworzy i mieszka w Gdańsku, działa w przestrzeni sztuki WL4.

Swoją twórczość określa jako „synestezję analityczną”, przetwarzanie doznań, tęsknot, wizji w formę. Za najciekawszy uważa proces powstawania dzieła – między pierwotną myślą a ostateczną formą, gdzie zachodzą zjawiska czysto chemiczne zarówno w mózgu, jak i na płótnie. Proces twórczy traktuje jako sedno sztuki i narodziny formy. W ekspresyjny sposób łączy abstrakcję ze sztuką figuratywną. Przedstawia stany umysłu. Próbuje zsyntetyzować świat relatywny z wizjami, snami. Eksperymentuje z medium malarskim – w wolny, lecz synestetyczny sposób. W jego przekonaniu sztuka powinna być materializacją wizji w miejscu, w przestrzeni przeznaczonej lub określonej według niej czasoprzestrzeni. Dzięki idei czasu sztuka powinna jednak przeżyć autora, mianując go ponadczasowym.

do góry