Wydarzenia

2
  • miniatura
    Filename: miniaturka.jpg
    Size: 136.24 KB
  • 01.jpg
    Filename: 01.jpg
    Size: 291.8 KB
  • 03.jpg
    Filename: 03.jpg
    Size: 494.06 KB
  • 04.jpg
    Filename: 04.jpg
    Size: 396.96 KB
  • 05.jpg
    Filename: 05.jpg
    Size: 213.89 KB
  • 06.jpg
    Filename: 06.jpg
    Size: 341.13 KB
  • 07.jpg
    Filename: 07.jpg
    Size: 271.47 KB
  • 08.jpg
    Filename: 08.jpg
    Size: 490.39 KB
  • 09.jpg
    Filename: 09.jpg
    Size: 412.04 KB
  • 10.jpg
    Filename: 10.jpg
    Size: 391.59 KB
  • 11.jpg
    Filename: 11.jpg
    Size: 360.58 KB

Czy własne przeżycia da się wyrazić w uniwersalny i pełen humoru sposób w formie kolekcji ubioru, a następnie inspirowanego nią filmu? Projektantka Megan van Engelen udowadnia, że tak. Jej film „Het Cluster B Effect” zdobył największe uznanie jury, przynosząc młodej artystce z Holandii wygraną w tegorocznej edycji Fashion Film Festival, zrealizowanej w ramach Łódź Young Fashion.  

Tytułowy „cluster B effect” to angielski termin określający zaburzenia osobowości wiązki B, takie jak borderline czy zaburzenie narcystyczne. I właśnie to przewrotne spojrzenie na narcyzm oraz humorystyczne podejście do niełatwego tematu widoczne jest w filmie wyreżyserowanym także przez projektantkę. Tematyka filmu, warstwa wizualna i sposób narracji zachwyciły jury drugiej edycji Fashion Film Festival. Po burzliwych obradach komisja zdecydowała się przyznać nagrodę w wysokości 5 tysięcy euro Megan van Engelen z Holandii.

Opowieść o tabu i zdrowiu psychicznym w nieco absurdalny, ale i uzdrawiający sposób łączy filmową narrację z modą. Nadruki, elementy dzianinowe, kolory i faktury materiałów – wszystko to pozwala projektantce przepracować trudne aspekty własnego życia i inspirować innych.

– Poprzez modę i film staram się dotykać takich tematów jak: zdrowie psychiczne, traumy i wszelkie tabu, z którym mierzę się także w swoim życiu – mówi laureatka. – Główną bohaterką filmu jest Nagem – pełna pasji młoda kobieta, która podczas wyścigu kolarskiego traci pewność siebie, co prowadzi do frustracji i złości – wyjaśnia.

Autorka filmu w 2022 roku ukończyła HKU School of Arts na kierunku Fashion Design. Odnajduje przestrzeń artystycznej ekspresji w połączeniu sztuki ubioru i ruchomych obrazów. W swoich pracach szuka granic emocjonalnych i przekłada je na modę, a pokazując własną historię i fascynację tematem, chce tworzyć przestrzeń, w której także inni ludzie mogą poczuć się lepiej ze sobą.

W konkursowych zmaganiach projektantka pokonała czternastu innych artystów z różnych stron świata, których filmy zakwalifikowały się do finału łódzkiego konkursu.

Filmy oceniało jury w składzie: Adam Pustelnik – wiceprezydent Łodzi, dr hab. Artur Chrzanowski, prof. uczelni – Prorektor ds. kształcenia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Mikołaj Komar – fotograf, redaktor naczelny magazynu „K MAG”, Florentina Leitner – laureatka pierwszej edycji Fashion Film Festival, Maja Naskrętska – stylistka magazynu Elle, Dorota Szulc – fotografka mody, Gsus Lopez – reżyser filmów modowych, prof. dr hab. Piotr Mikucki – Dziekan Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi, Martyn Roberts – założyciel i dyrektor kreatywny Fashion Scout.

Fashion Film Festival to konkurs skierowany do młodych twórców ubioru, prezentujących swoje projekty w formacie filmowym. Taki sposób wypowiedzi artystycznej daje możliwość innego spojrzenia na autorskie kolekcje, poszerzenia grona odbiorców i jest wyjątkowym narzędziem wspierającym promocję kolekcji. Jednocześnie prowokuje do zderzenia z nowym formatem twórczości i innymi artystami, zaangażowanymi w produkcję filmu.

– W erze cyfrowej jest to ważny sposób zaprezentowania historii projektu i marki międzynarodowym odbiorcom za pośrednictwem platform internetowych. Konkursy takie jak ten są ważne, bo pozwalają wyróżniać i pokazywać talenty branży mody za pośrednictwem ekscytującego medium, jakim jest film – podkreśla Martyn Roberts, przewodniczący jury.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 60 uczestników, spośród których międzynarodowe jury wyłoniło piętnastu finalistów.

Cieszy nas ogromne zainteresowanie konkursem i jego międzynarodowy wymiar – dodaje Maria Ostrowska, dyrektor artystyczna FFF. – Zgłoszenia nadesłano z całego świata, a w finale znaleźli się twórcy działający na co dzień w Finlandii, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Turcji czy Kenii – dodaje. 

Organizatorami Łódź Young Fashion są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym jest Miasto Łódź, partnerem wydarzenia – Łódzkie Centrum Wydarzeń, a Mecenasem Głównym – Porsche Centrum Łódź. W programie ŁYF znalazły się również dwie wystawy: „30 lat wokół Złotej Nitki”, opowiadająca historię tego najstarszego w Polsce konkursu dla młodych projektantów oraz „Costume and Contemplations”, przygotowana przez pedagogów i absolwentów Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Łódź Young Fashion, w sobotę zakończy gala konkursu „Złota Nitka”. Szczegółowe informacje znaleźć można na lodzyoungfashion.com.

Finaliści Fashion Film Festival 2022

1. Erika Bergman – Finlandia, film „Curtain Robbers” 
2. Megan van Engelen – Holandia, film „Het Cluster B Effect”
3. Chiron Floris – Belgia, film „Algos”
4. Şebnem Günay – Turcja, film „La Piscine”
5. Ira Iceberg – Wielka Brytania, film „The Girl Who Collected Memories”
6. Marcin Kosakowski – Polska, film „That's Hot”
7. Shek Yen Leung – Wielka Brytania, fot. “ACT 2: A Breath Of Fresh Noise”
8. Danylo Melnychuk – Polska, film „Freedom Within Us”
9. Emre Pakel – Włochy, film „Versatile”
10. Muyishime Eddy Patrick – Kenia, film „Wish Upon A Star”
11. Marija Petraityte – Litwa, film „Distance From A Point”
12. Daria Plaksyuk – Ukraina, film „Kyiv Modernism”
13. Justas Vonzodas – Litwa, film „Against The Grain”
14. Pablo Willemars – Holandia, film „Beste Reizigers”
15. Chenshuo Xu – Wielka Brytania, film „The Ultimate Samsara”

do góry