Filename: miniaturka.jpg
    Filename: 01.jpg
    Filename: 02.jpg
    Filename: 03.jpg

Najwyższy laur jednego z najważniejszych polskich konkursów prezentujących najnowsze dokonania współczesnej sztuki biżuterii - Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zdobył uznany polski artysta złotnik Andrzej Szadkowski, w latach 1972-2015 pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Jego praca o symbolicznym tytule „Bolesny dotyk czasu” przedstawia żółto-niebieski cyferblat zegara wskazującego godzinę 11:55. Jest to wymowne nawiązanie do wojny na Ukrainie, będące przesłaniem dla całej ludzkości.

"Biżuteria jest zazwyczaj ozdobą, ale też powinna zawierać jakiś przekaz, komunikat. Powinna odnosić się do czegoś. Nie może zawierać literatury, żeby nie przegadać formy, ale nie może być tylko formalistycznym przedmiotem” – powiedział prof. Andrzej Szadkowski, odbierając nagrodę.

Wystawa pokonkursowa, na której można obejrzeć zwycięską pracę, czynna jest w Galerii Sztuki w Legnicy do 30 czerwca 2022 r.

Andrzej Szadkowski – urodził się 4 czerwca 1947 roku w Zgierzu. Studia odbywał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi) w latach 1966-1972. Dyplom z wyróżnieniem z projektowania odzieży uzyskał u st. wykł. Wandy Borowskiej, z kolei dyplom z biżuterii otrzymał u doc. Leny Kowalewicz-Wegner. W 1995 roku uzyskał tytuł profesora. W latach 1972-2015 był zatrudniony w macierzystej uczelni. W 2002 roku założył Katedrę Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru i do 2008 roku był jej kierownikiem. W latach 2005-2012 pełnił funkcję Prorektora ds. nauki.

Brał udział w ponad 380 wystawach zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych, 11 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, a także w sympozjach zagranicznych. Jest autorem artykułów w takich czasopismach jak „Auria”, „Polski Jubiler”, „Zegarki i Biżuteria”, „Sztuka Złotnicza” czy magazyn „Schmuck”. Pisał również liczne teksty towarzyszące katalogom wystaw biżuterii artystycznej prezentowanych w Niemczech, Rosji i Polsce. Prowadził wykłady w ramach seminariów w Sankt Petersburgu, Kaliningradzie, Gdańsku, Warszawie. Sandomierzu i Legnicy. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów.