Wydarzenia

1
  • plakat
    Filename: nekrolog_mały_J_Zduniewski kopia.jpg
    Size: 184.64 KB
  • miniatura
    Filename: miniaturka.jpg
    Size: 56.86 KB

Z głębokim smutkiem i żalem żegnamy

Profesora Jarosława Zduniewskiego

wybitnego artystę zajmującego się malarstwem, rysunkiem i grafiką projektową, wieloletniego pedagoga Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Mistrza i Przyjaciela naszych studentów.

Odszedł od nas Człowiek o wielkiej wrażliwości, pełen dobroci i szacunku wobec ludzi, lubiany i szanowany. 

Był znakomitym artystą, wybitnym estetą i kolorystą. 

W procesie twórczym był badaczem, a jego dzieła – malarskimi rozważaniami ukazującymi emocje i wielką wrażliwość. Tworzył obrazy pełnie liryzmu, ale też i siły.

Zawsze będziemy o Nim pamiętać. 

Wyrazy głębokiego współczucia
Rodzinie
składają
Rektor, Senat oraz pracownicy i studenci
Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 5 maja 2022 r. (czwartek) o godz. 13.30 w Kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Łodzi (ul. Sopocka 23/29).


Profesor Jarosław Zduniewski (1948-2022) – artysta realizujący twórczość w zakresie malarstwa, rysunku i grafiki. W latach 1966-1972 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi). Dyplom zrealizował w 1972 roku w zakresie ubioru (w obszarze malarstwa pod kierunkiem prof. Lecha Kunki i dodatkowo z grafiki – prof. Stefana Krygiera). W okresie od 1973 do 1978 roku zatrudniony był w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Bawełnianego w Łodzi.

Od 1980 roku był zatrudniony jako asystent w Pracowni Podstaw Kompozycji Wydziału Włókienniczego, następnie od 1989 roku jako adiunkt. W 1996 roku uzyskał kwalifikację II stopnia, a w 2002 roku tytuł profesora sztuk plastycznych. Od 2004 roku pracował na stanowisku profesora zwyczajnego. W kadencji 2002-2005 pełnił funkcję prorektora ds. nauki. Wielokrotnie pełnił funkcję Senatora ASP w Łodzi. Od 2001 roku był kierownikiem Pracowni Malarstwa i Rysunku na Wydziale Tkaniny i Ubioru, należącej później do Wydziału Malarstwa i Rysunku.

Z zamiłowania był pedagogiem i dydaktykiem. Posiadał łatwość przekazywania wiedzy o wzajemnych związkach i relacjach zachodzących w procesie tworzenia. Kładł nacisk na indywidualny rozwój wrażliwości i wyobraźni plastycznej, umiejętność logicznego myślenia i syntetycznego obrazowania. Promował twórczość studentów poprzez organizacje wystaw i prezentacje ich prac.

Otrzymał nagrodę rektora za osiągnięcia dydaktyczne i artystyczne oraz organizacyjne.

W początkowym okresie swojej twórczości jego działalność artystyczna związana była głównie z grafiką projektową. Tworzył plakaty teatralne i muzyczne, afisze, zajmował się grafiką wydawniczą. Twórczość w tym zakresie silnie związana była z myślą polskiej szkoły plakatu. Artysta osiągnął taki stopień kontemplacji, w której przewartościowany obraz sprowadza się do znaku lub symbolu. Wybierał najprostsze środki wyrazu, które najpełniej aktywizują i pobudzają wyobraźnię. Doskonałym przykładem może być plakat „Polska” zaprojektowany przez prof. Jarosława Zduniewskiego z okazji II Zjazdu NSZZ Solidarność.

Profesor Jarosław Zduniewski wielokrotnie prezentował swoje prace na Biennale Plakatu w Warszawie i Katowicach, na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Meksyku, na Kubie, w Belgii. Współpracował z Teatrem Powszechnym, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrem Rzeczypospolitej w Warszawie, z Wydawnictwem Łódzkim, Wydawnictwem Uniwersytetu Łódzkiego.

Zajmował się projektowaniem znaków graficznych i logo. Jego prace cenione są za lapidarność połączoną z atrakcyjnością plastyczną. Projekty te poprzedzane były dogłębną analizą tematu. Większość znaków posiada czystą, geometryczną stylistykę doprowadzoną do syntezy wyrażającej temat. Ich geometria jest czytelna i łatwa do zapamiętania. Jego projekty zdobywały nagrody w konkursach ogólnopolskich.

Równolegle uprawiał malarstwo i rysunek. W jego malarstwie dostrzec można fascynację konstruktywizmem, ideą architektonizmu Strzemińskiego. Swoje malarstwo i rysunki prezentował na wielu wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Salonach Jesiennych i Zimowych w Łodzi, indywidualnych wystawach w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, w Galerii Kuhen w Dülmen, w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, w Galerii Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Galerii Kobro – ASP w Łodzi, Galerii Jatki w Nowym Targu.

do góry