Wydarzenia

W centrum żółtego poziomego prostokąta  geometrycznie uformowane oko. POWIDOKI nr 5
0
  • miniatura
    Filename: Powidoki_mini_new.jpg
    Size: 102.95 KB

Zapraszamy na spotkanie z autorami piątego numeru magazynu artystyczno-naukowego „Powidoki” wydawanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi oraz z ekspertami związanymi ze sztuką nowych mediów, które odbędzie się 10 listopada 2021 (środa) o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki w Łodzi (ms2) przy ul. Ogrodowej 19. 

Najnowszy numer magazynu „Powidoki” pt. „Nowe Media” prezentuje różne aspekty nowych mediów w Polsce i za granicą. Jest platformą spotkań artystów i badaczy, na której zderzają się różne spojrzenia dotyczące sztuki cyfrowej w kontekście sztuki zaangażowanej społecznie. Nazwiskiem numeru jest Luz María Sánchez, meksykańska artystka tworząca dzieła-kolekcje opowiadające o przemocy, śmierci i utracie.

W piątym numerze magazynu zostały poruszone następujące zagadnienia: wirtualna psychogeografia jako doświadczenie feministyczne, interaktywny dokument (VR) dotyczący terminacji ciąży, trauma „wojny z terroryzmem" w teatrze wirtualnej rzeczywistości, gry wideo jako medium sztuki. Autorzy i autorki analizują estetykę światów wirtualnych, wyobrażenia cyfrowe, cyberciała, nowe media w scenografii, potencjał matrycy graficznej w ceramice czy takie terminy jak immersja, interakcja i partycypacja cyfrowa. W magazynie znalazły się też wywiady z PanGeneratorem i Karoliną Hałatek, migawki z wystawy Lilii Cook w Richmond Art Center w Kalifornii, Piotra Wyrzykowskiego w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu czy wystawy Nano w Pracowni Portretu w Łodzi. Do przybliżenia aspektów edukacyjnych zaproszeni zostali wykładowcy z międzykatedralnej jednostki badawczej – Laboratorium Działań Rzeczywistości Wirtualnej w Krakowie oraz z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

W panelu dyskusyjnym dotyczącym nowych mediów wezmą udział zarówno autorzy tekstów, które pojawiły się w najnowszym numerze magazynu, jak i eksperci, twórcy, którzy z tym medium eksperymentują bądź je badają. Zaproszeni goście związani są z łódzkim środowiskiem artystyczno-naukowym.

Uczestnicy spotkania:

Jarosław Suchan – historyk sztuki, krytyk i kurator, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi

prof. Ryszard W. Kluszczyński – redaktor tematyczny nr 5 „Powidoków", kieruje Katedrą Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej na UŁ, profesor w ASP w Łodzi

dr Monika Górska-Olesińska – badaczka, wykładowczyni, pracuje w Katedrze Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej na UŁ

dr Krzysztof Guzek – grafik, wykładowca akademicki, pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Informatyki PŁ oraz współprowadzi Pracownię Obrazu Cyfrowego w Katedrze Kompozycji łódzkiej ASP

dr Kamil Jędrasiak – asystent w Katedrze Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej działającej przy Wydziale Filologicznym UŁ

Katarzyna Koba – założycielka RoboKoba, dyrektor zarządzająca Girls in Tech Poland, jej prace artystyczne były pokazywane na VRLO Microsoft Reactor w Londynie (2018), VR Challenge Expo – EC1 w Łodzi (2016) oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi

Spotkanie poprowadzi Daniel Muzyczuk – kurator i kierownik Działu Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Sztuki w Łodzi.

W spotkaniu wezmą również udział:

dr Marta Ostajewska – redaktor naczelna magazynu „Powidoki”

dr Przemek Hajek – dyrektor artystyczny magazynu „Powidoki"

Tematyczny magazyn artystyczno-naukowy „Powidoki" wydawany jest przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Pismo poświęcone jest znaczącym wydarzeniom artystycznym i naukowym, zawiera krytyczne teksty o sztuce i projektowaniu oraz wywiady z wybitnymi postaciami kultury i szkolnictwa wyższego z Polski i zagranicy. Tytuł pisma nawiązuje do twórczości Władysława Strzemińskiego oraz do jego „powidoków” – kluczowego pojęcia w teorii widzenia Strzemińskiego, wykorzystanego w jego cyklu obrazów solarystycznych zwanych powidokami światła. Magazyn wydawany jest cyklicznie.

Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

do góry