Wydarzenia

W centrum żółtego poziomego prostokąta białe koło obwiedzione czarną linią, a w nim koło czarne z białą plamką, które wypełnia środek poziomej elipsy, rozpiętej pomiędzy czarnymi ściankami białego koła. Figura przywodzi  na myśl oko. Trzyma je wchodząca w przestrzeń obrazu z górnej krawędzi sprężyna, narysowana czarną linią. Od białego koła, biegną w kierunku  krótszych boków czarne strzałki, które umieszczono pomiędzy liniami ciągłymi. Przy każdej ze strzałek znajduje się inny napis. Przy dolnym brzegu naniesiono logotypy organizatorów.
    Filename: miniatura.jpg

Serdecznie zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym z twórcami i autorami najnowszego wydania magazynu „Powidoki" oraz ekspertami z zakresu sztuki nowych mediów. Spotkanie odbędzie się 25 października 2021 r. o godz. 18.00 w Szkole Filmowej w Łodzi (ul. Targowa 61/63).

Najnowszy numer magazynu „Powidoki” pt.: „Nowe Media”, wydawanego przez łódzką ASP, przygląda się nowym technologiom stającym się współczesnym środowiskiem praktyk twórczych. Prezentuje różne aspekty nowych mediów w Polsce i zagranicą. Jest platformą spotkań artystów i badaczy, na której zderzają się różne spojrzenia dotyczące sztuki cyfrowej w kontekście sztuki zaangażowanej społecznie. Nazwiskiem numeru jest Luz María Sánchez, meksykańska artystka tworząca dzieło kolekcję opowiadające o przemocy, śmierci i utracie.

W piątym numerze magazynu zostały poruszone następujące zagadnienia: wirtualna psychogeografia jako doświadczenie feministyczne, interaktywny dokument (VR) dotyczący terminacji ciąży, trauma „wojny z terroryzmem" w teatrze wirtualnej rzeczywistości, gry wideo jako medium sztuki. Autorzy i autorki analizują estetykę światów wirtualnych, wyobrażenia cyfrowe, cyberciała, nowe media w scenografii, potencjał matrycy graficznej w ceramice czy takie terminy jak immersja, interakcja i partycypacja cyfrowa. W magazynie znalazły się też wywiady z PanGeneratorem i Karoliną Hałatek, migawki z wystawy Lilii Cook w Richmond Art Center w Kalifornii, Piotra Wyrzykowskiego w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, czy wystawy Nano w Pracowni Portretu w Łodzi. Do przybliżenia aspektów edukacyjnych zaproszeni zostali wykładowcy z międzykatedralnej jednostki badawczej – Laboratorium Działań Rzeczywistości Wirtualnej w Krakowie oraz z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

W panelu dyskusyjnym dotyczącym nowych mediów wezmą udział zarówno autorzy tekstów, które pojawiły się w najnowszym numerze magazynu, jak i eksperci, twórcy, którzy z tym medium eksperymentują. Zaproszeni goście związani są z łódzkim środowiskiem artystyczno-naukowym, wykładają w łódzkiej Szkole Filmowej, na Uniwersytecie Łódzkim, Politechnice Łódzkiej, i Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Jednym z aspektów, który wybrzmi w trakcie tego spotkania, będzie kwestia edukacji w kontekście sztuki nowych mediów.

W rozmowie wezmą udział:

prof. Ryszard W. Kluszczyński – redaktor tematyczny nr 5 „Powidoków", kieruje Katedrą Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej na UŁ, profesor w ASP w Łodzi

Justyna Cieślik-Płusa – kostiumografka, prowadzi Pracownię Teorii i Praktyki Scenograficznej w Instytucie Animacji i Edukacji Artystycznej ASP w Łodzi

dr Marta Giec – artystka wideo, twórczyni filmów niezależnych, wykładowczyni w łódzkiej Szkole Filmowej

dr Monika Górska-Olesińska – badaczka, wykładowczyni, pracuje w Katedrze Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej na UŁ

dr hab. Wojciech Puś – artysta, filmowiec, tworzący prace wideo, instalacje i obiekty, wykładowca w łódzkiej Szkole Filmowej

prof. Marcin Składanek – badacz i wykładowca akademicki, pracuje w Katedrze Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej na UŁ

dr hab. sztuki inż. Rafał Szrajber – urbanista i architekt, grafik i fotograf, wykładowca Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Sztuk Projektowych; Instytutu Architektury Wnętrz w ASP w Łodzi

dr Marta Ostajewska – redaktor naczelna magazynu „Powidoki"

dr Przemek Hajek – dyrektor artystyczny magazynu „Powidoki"

Rozmowę będzie moderować dr Monika Masłoń – artystka, absolwentka łódzkiej ASP i studiów doktoranckich w PWSFTviT, wykładowczyni akademicka

Wydarzenie na Facebooku