Artykuły

Miło nam poinformować, że dr hab. Małgorzata Czudak, prof. uczelni prowadząca Pracownię Projektowania Ubioru II (Pracownia 240), została zaproszona przez Chińskie Narodowe Muzeum Jedwabiu w Hangzhou(China National Silk Museum) do zaprezentowania swoich projektów ubioru na wystawie Global Qipao Invitational Exhibition 2020.

Qipao to tradycyjna chińska suknia, którą organizatorzy wystawy uczynili motywem przewodnim całego wydarzenia. Ich celem jest nie tylko zaprezentowanie szerszemu odbiorcy tej formy ubioru, ale także próba skonsolidowania środowiska projektantów z całego świata. Pierwsza wystawa Global Qipao Invitational Exhibition odbyła się w 2018 roku w Chińskim Narodowym Muzeum Jedwabiu.

Hasło przewodnie tegorocznej wystawy to „Poezja”. W tegorocznej edycji wydarzenia udział wzięło około 40 projektantów z całego świata, a ich realizacje można oglądać na wystawie od października 2020 do października 2021 roku.

Małgorzata Czudak prezentuje na wystawie dwa projekty:

„Old Memory as Poem” to tradycyjna suknia qipao – długa, ze stójką i ukośnym zapięciem – wykonana z tkaniny żakardowej. Projektantka postanowiłanawiązać do klasycznejchińskiejformy, ale wzbogacić ją o motywy charakterystyczne dla kultury polskiej. Dół sukienki jest tkany ze skrawków materiału, natomiast część górna – również wykonana ręcznie –powstała dzięki metodzie ręcznego dziania.

Z kolei projekt „Halina” to inspiracja poezją Haliny Poświatowskiej. Nawiązaniem do charakterystycznego dla poetki tematu samotności, braku ukochanej osoby, są długie rękawy, w których można ukryć dłonie. Sukienka otula, daje poczucie ciepła i bezpieczeństwa, nawet jeśli jesteśmy samotni. Klasyczną stójkę charakterystyczną dla qipao zastąpił golf.

Więcej o wystawie na stronie:

do góry