Artykuły

  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 79.3 KB
  • plakat.jpg
    Filename: plakat.jpg
    Size: 35.7 KB

Jest na miło poinformować, że publikacja Visual Reality, powstała w ramach badań naukowych na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi z inicjatywy Marka Domańskiego, Dagmary Bugaj, Anity Osuch i Krystiana Berlaka, została zakwalifikowana do wystawy fotoksiążek i zostanie zaprezentowana w Benaki Museum w ramach miesiąca fotografii w Atenach. Wystawa potrwa od 12 czerwca do 30 lipca.

Premiera książki odbędzie się 26 maja 2017 r. o godz. 19.00 w Przestrzeni Roboczej (ul. Wólczańska 226/3). Wydarzenie będzie częścią Fotofestiwalu 2017.

***

Visual Reality to publikacja, której autorzy próbują zmierzyć się z fenomenem fotografii postinternetowej zarówno na płaszczyźnie teoretycznej, jak i praktycznej. Czym jest fotografia postinternetowa i czy można używać terminu fotografia w odniesieniu do niektórych jej form, przejawów, manifestacji? Artyści podejmują refleksję nad fotografią, używając fotografii. Są to próby ryzykowne, ale niezbędne. I choć nie udzielają ostatecznych odpowiedzi, przybliżają nas do celu.

Projekt publikacji to analogowo-cyfrowa hybryda, posługująca się językiem wizualnym łączącym klasyczne elementy książkowego layoutu z rozwiązaniami nawiązującymi do nawigacji internetowej i kodowania w języku HTML. Stylizacja detalu typograficznego nie jest tu jedyną formą odsyłania czytelnika do świata cyfrowego – ukryte na kartach publikacji kody QR umożliwiają obejrzenie poszczególnych prac w sieci oraz pobranie ukrytej zawartości w postaci ścieżki dźwiękowej skomponowanej specjalnie na potrzeby wydawnictwa. Zabiegi uwzględnione w projekcie „rozszerzają rzeczywistość" publikacji, sytuując ją na styku mediów i utrudniając jednoznaczną klasyfikację.

do góry