Artykuły

Miło nam poinformować, że Gabriela Syzdek, studentka III roku projektowania ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, uczestnicząc w wymianie studenckiej Erasmus+ w Amsterdam Fashion Institute, zrealizowała wraz z zespołem Individuals Studio (studio mody zrównoważonej prowadzone przez AFI) film dokumentalny „The Build-Up”, przedstawiający sytuację obecnego systemu produkcji mody.

Gabriela Syzdek pracowała w zespole jako projektantka – nie tylko nad własnymi projektami, ale była też odpowiedzialna za wygląd, stylizację i spójność całej kolekcji powstałej na potrzeby filmu. „Jedną z głównych inspiracji było rzemiosło i tradycyjne techniki rękodzielnicze, które odkrywaliśmy zgłębiając naszą tożsamość – także narodową, ponieważ stanowiliśmy bardzo różnorodną grupę. Ja postanowiłam zaczerpnąć inspiracji z polskiego folkloru, skorzystałam m.in. ze zbiorów online Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie – tak do kolekcji trafiły m.in. hafty inspirowane parzenicami. Ponieważ czuję się związana z tkaniną, wprowadziłam do projektów wiele elementów ręcznie tkanych” - opowiada.

W projekcie wzięło udział kilkoro profesjonalistów z branży, w tym światowe marki takie jak Adidas, holenderski luksusowy dom towarowy De Bijenkorf i kluczowe organizacje światowej sceny modowej fair trade i circle economy. Premiera filmu dokumentalnego była wielkim sukcesem. Towarzyszył jej panel dyskusyjny prowadzony przez Janne Kooppmans z ZDHC Foundation, absolwentkę AMFI. O projekcie pisał również Vogue Italy:

Film „The Build-Up” powstawał w okresie kwarantanny wprowadzonej przez niderlandzki rząd w odpowiedzi na pandemię Covid-19, podczas której studenci, zmuszeni do pracy zdalnej, pochylili się nad tematem wpływu, jaki pandemia wywarła na lokalny rynek mody. Na potrzeby filmu Individuals uczestnicy projektu stworzyli kolekcję składającą się z trzech części: Blank Canvas, czyli „surowe płótna”, na których każdy mógłby pracować i tworzyć; Iconic Looks, które były przesyłane po całym świecie, oraz Digital Iconic Looks, które zostały zaprojektowane i stworzone wirtualnie w programie CLO3D.

Zarówno dokument, jak i zdjęcia kolekcji są dostępne na ich stronie internetowej:

***

Gabriela Syzdek – studentka III roku projektowania ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2020 uczestniczyła wymianę Erasmus+ w Amsterdam Fashion Institute; stypendystka Stypendium Rektora ASP w Łodzi; uczestniczka wystaw tkaniny, rzeźby i rysunku, m.in. „Drzwi otwarte” w Galerii Kobro w Łodzi, „Wiele jest druk II etc.etc.etc.” w Galerii ODA w Piotrkowie Trybunalskim. Interesuje się modą zrównoważoną oraz oddziaływaniem mody z kulturą i społeczeństwem.

do góry