Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego (10 000 zł) w najważniejszym akademickim konkursie projektowym w Polsce – Design32 zdobyła Marta Wota, dyplomantka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Uznanie jury zdobył Projekt urządzenia usprawniającego procedurę testu kometowego (ILECA-28), który powstał na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz (obecnie: Wydział Sztuk Projektowych). Praca zrealizowana została w Pracowni Ergonomii Projektowej, a jej promotorem jest dr hab. Anna Miarka, prof. uczelni.

ILECA-28 to projekt specjalistycznego urządzenia usprawniającego proces detekcji uszkodzeń i analizy naprawy DNA (test kometowy), powstały we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. W pracy skupiono się na głębokiej analizie wielogodzinnej procedury, użytkownikach oraz wykorzystaniu potencjału udostępnionej technologii w celu holistycznej optymalizacji testu. ILECA-28 jest implementacją teoretycznej wiedzy w postaci innowacyjnego obiektu i redefinicją procesu użytkowego. Umożliwia szybszą, skuteczniejszą i tańszą realizację procedury testu, skracając go o minimum 40 minut oraz oszczędzając odczynniki na poziomie ok. 2,5 litra na procedurze. Natomiast laborantom pozwala na wykonanie wielu etapów testu za pomocą jednego urządzenia, a także redukuje liczbę ich potencjalnych błędów.

Serdecznie gratulujemy!

Organizatorem konkursu Design32 jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Co roku w konkursie biorą udział zaproponowane przez macierzyste uczelnie prace magisterskie, których obrony miały miejsce w ubiegłym roku. Podczas każdej edycji prezentowane są osiągnięcia absolwentów: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuki w Szczecinie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Celem konkursu jest promocja młodych talentów i wsparcie działań zmierzających do ich samodzielnego zaistnienia na profesjonalnym rynku projektowym. Mamy nadzieję, że niniejsze wydarzenie będzie pretekstem do wymiany doświadczeń zarówno między ośrodkami akademickimi, jak również między innymi podmiotami, w tym instytucjami rządowymi, samorządowymi oraz tzw. biznesu.

Więcej o konkursie: