Artykuły

0
  • ytmovie.txt
    Filename: ytmovie.txt
    Size: 0.03 KB
  • miniatura
    Filename: Pokoj_Emily_Dickinson_Maciejewska_popr.jpg
    Size: 95.97 KB
  • ytmovie.txt
    Filename: ytmovie.txt
    Size: 0.03 KB

Miło nam poinformować, że nasza absolwentka, Izabela Maciejewska realizuje projekt w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. Od 1 września br. serdecznie zapraszamy do śledzenia autorskiej internetowej strony łódzkiej artystki multimedialnej (www.izabelamaciejewska.art.pl), na której odbiorcy będą mogli oglądać wirtualny pokój Emily Dickinson – słynnej XIX wiecznej amerykańskiej poetki oraz zapoznać się z jej twórczością.


Praca ta – będąca hołdem dla geniuszu poetki –  to w świecie realnym trójkanałowa instalacja wideo: trzy ekrany zajmujące sąsiadujące z sobą ściany galerii, na które rzutowane są zsynchronizowane obrazy.

Instalacja ukazuje prywatną przestrzeń – sypialnię-gabinet „pustelnicy z Amherst”, gdzie zamknęła się ona na ostatnich 20 lat życia i gdzie stworzyła swe nowatorskie, rewolucyjne w formie, wolne od obowiązujących w jej epoce zasad wiersze. Wycofawszy się ze świata, komunikowała się z nim za pomocą korespondencji oraz przez szparę uchylonych drzwi sypialni.

Wykreowany przez Izę Maciejewską pokój jest miejscem utopijnym, gdzie bez żadnych reguł, nierzadko wbrew zasadom logiki i fizyki, realność miesza się z fantazją, sztuka z życiem, świat zewnętrzny ze światem wnętrza pokoju, świat artysty ze światem widza, gdzie zacierają się granice między percepcją a wyobrażeniem. Nie istnieją tu ani ciągłość i liniowość czasu, ani ograniczona murami przestrzeń, nie obowiązują prawa grawitacji. Wskazywany przez zegar czas cofa się, przestrzeń rozciąga, przedmioty lewitują lub zmieniają swe miejsce. Zaś ściany, będące własnym lustrzanym odbiciem, stają się transparentne, możemy swobodnie przez nie przenikać. Pokój „oddycha”, i „pulsuje” w rytm bicia serca, przechyla się diagonalnie, możemy go też oglądać „do góry nogami”.

Podróż do wnętrza sypialni Emily Dickinson to podróż do królestwa wyobraźni, poetyckiego „Pałacu Możliwości”, gdzie nic nie dziwi, gdzie wszystko może się zdarzyć.

Przeniesiona w internetową sferę instalacja będzie codziennie aktualizowana (w czasie od 1 do 30 września) i uzupełniana o kolejne wiersze poetki z Amherst. Partnerem projektu jest Miejska Galeria Sztuki w Łodzi.

***

Izabela Maciejewska jest artystką multimedialną. Absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, dyplom w 2002 r. na Wydziale Edukacji Wizualnej. Ukończyła także Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi, dyplom w roku 2007 w pracowni Fotografii Kreacyjnej na Wydziale Operatorskim i Produkcji Filmowej. Zajmuje się instalacją, sztuką video, fotografią, rzeźbą, performance oraz szeroko pojętym rysunkiem i malarstwem. W swoich realizacjach łączy różne media. Motywem przewodnim jej formalnie zróżnicowanych i eksperymentalnych prac jest człowiek oraz idea przeobrażenia, transgresji, przenikania form i współistnienia światów. W swojej twórczości porusza problem samotności, stygmatyzacji i alienacji człowieka - „odmieńca”; poczucia wykluczenia oraz poszukiwania własnej tożsamości. Dotyka również tematu uniwersalizmu, nieświadomości zbiorowej oraz rytualnego i transgresyjnego charakteru sztuki. Współpracowała m.in. z Pracownią Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry" w Lublinie. W latach 2006 - 2010 współzałożycielka i aktywistka portalu o sztukach wizualnych Łódź-art.pl. Od 2017 roku członkini Stowarzyszenia Sztuka i Dokumentacja oraz grupy artystek FRAKCJA.

Finalistka prestiżowych międzynarodowych konkursów, m.in.: Open Call / Think Tank lab Triennale, International Festival of Contemporary Drawing (2016), Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, Wrocław; CELESTE PRIZE 2016, 8th International Contemporary Art Competition, OXO Tower, Londyn; 11. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Współczesnej ARTE LAGUNA PRIZE 2017, Arsenał Wenecki, Wenecja. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Nagroda Publiczności na Festiwalu Sztuki „Passion for Freedom” w Londynie (2014);  II miejsce w kategorii „Rzeźba, Instalacja & Performance”, International Contemporary Art Competition CELESTE PRIZE w Londynie (2017). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020).

Uczestniczka ponad 150 wystaw i prezentacji indywidualnych oraz zbiorowych, m.in. w takich miejscach, jak: Arsenał Wenecki we Włoszech; OXO Tower Wharf w Londynie; Ośrodek Propagandy Sztuki, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi; Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku; Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi; Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; Galeria Szara Kamienica w Krakowie; Muzeum Kinematografii w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Toruniu; Galeria Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Galeria PWSFTviT w Łodzi; Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim; Galeria Wschodnia w Łodzi; Galeria Lokal 30 w Warszawie; Galeria Labirynt w Lublinie; The Untitled Space Gallery w Nowym Jorku; Art Basel Miami Art Weeks.

Jej prace znajdują się w kolekcjach: Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, University of Southern California w Los Angeles, Associazione Culturale Modern Contemporary Art - MoCA w Arsenale Weneckim, we Włoszech oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Więcej informacji na stronie:

do góry