Artykuły

Pani Anna Piechura, tegoroczna absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, otrzymała jedno z pięciu prestiżowych wyróżnień w konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala, organizowanym przez Muzeum Śląskie w Katowicach.

Konkurs adresowany jest do autorów scenografii, twórców widowisk i kostiumów oraz absolwentów kierunków scenograficznych wyższych uczelni artystycznych. Formuła konkursu została skierowana do artystów rozpoczynających samodzielne działania i kontynuujących kierunek wykształcenia akademickiego, a także tych, którzy dysponując doświadczeniami z innych dziedzin plastyki, podejmują projekty związane ze współczesną scenografią.

Do tegorocznej, szóstej edycji konkursu zgłosili się po raz pierwszy studenci Pracowni Kostiumu Scenicznego, prowadzonej przez dr Izabelę Stronias na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Wszyscy studenci zakwalifikowani zostali do drugiego etapu konkursu, którym był udział w wystawie scenograficznej w Muzeum Śląskim. Nasi studenci mieli okazję zaprezentować swoje kostiumy obok kolegów z ASP w Warszawie, ASP w Krakowie, UA w Poznaniu , ASP w Gdańsku.

W wystawie wzięło udział 23 młodych artystów, w tym aż 8 z naszej Pracowni Kostiumu Scenicznego.

Konkurs przewidywał Grand Prix i pięć wyróżnień.

Pani Anna Piechura poza Wyróżnieniem otrzymała również propozycję tworzenia kostiumów przy najnowszym spektaklu Agaty Dudy- Gracz. Pozostali studenci Pracowni Kostiumu Scenicznego otrzymali propozycję współtworzenia kostiumów przy teatrze telewizji i filmie fabularnym.

Skład jury Konkursu o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala:

  • Agata Duda-Gracz reżyser, scenograf, scenarzysta
  • prof. dr hab. Bogdan Cieślak scenograf, UA w Poznaniu, prowadzący Pracownię Architektury Widowiska
  • dr hab. Jarosław Kilian reżyser, Dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie
  • prof. dr hab. Bogdan Król ASP w Katowicach, Kierownik Katedry Multimediów
  • dr Izabela Stronias scenograf , kostiumograf, ASP w Łodzi, prowadząca Pracownię Kostiumu Scenicznego
  • dr Barbara Zawada scenograf, przewodnicząca Sekcji Scenografów w ZASP
do góry