Instytut Projektowania Graficznego

jednolite studia magisterskie

Nr sali:  115

Charakterystyka:

Celem kształcenia pracowni jest przygotowanie studenta do nabywania umiejętności samodzielnego działania artystycznego związanego z grafiką ilustracyjną. Program studiów uwzględnia w poszczególnych realizacjach zadań, doświadczania nabyte w innych pracowniach, szczególnie w ogólnoplastycznych. W trakcie wykonywania zadań, od studenta wymagane jest wykazanie praktycznych umiejętności wykorzystywania jak i syntetyzowania, różnorodnych, a przede wszystkim własnych możliwości manualnych z takich dziedzin jak: rysunek, grafika, malarstwo, rzeźba czy fotografia. Ważnym gwarantem wykonania ćwiczenia jest wyrobienie przez studenta w swojej świadomości twórczej, własnej kreatywnej narracji wyrażonej doborem odpowiedniej formy wyrazu artystycznego. Student w ten sposób rozwija swój indywidualny język wyrazu artystycznego i systematycznie kształtuje własną postawę twórczą w kreowaniu obrazu analogowego i cyfrowego. W trakcie omawiania i wykonywania poszczególnych zadań student ma możliwość poznania i stosowania konstruktywnej krytyki i samooceny. Ponadto program pracowni zakłada wprowadzanie uczestników zajęć w złożoność interdyscyplinarności działań twórczych, uwzględnia przedstawianie problemów i zagadnień dnia dzisiejszego w sztuce, z podkreśleniem znaczenia w/w działań łączących m.in. sztuki plastyczne z literaturą, muzyką, teatrem.

W procesie kształcenia studenta w pracowni ważnymi elementami są:

• jego rozwój kreatywności;
  • zapoznanie się z zasadami myślenia narracyjnego;
  • zdobywanie umiejętności do realizacji własnych wizji artystycznych przy świadomym użyciu warsztatu swoich możliwości;
  • doskonalenie umiejętności w pracy w zespole.