Wydarzenia

1
  • miniatura
    Filename: jedrzejec.jpg
    Size: 58.97 KB
  • plakat.jpg
    Filename: plakat.jpg
    Size: 138.5 KB

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy 

prof. Wiktora Jędrzejca

grafika, pedagoga, Prorektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,
Przyjaciela naszej uczelni

Wyrazy szczerego współczucia Rodzinie i bliskim
składają

Rektor oraz cała społeczność
Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Msza święta pogrzebowa za śp. Profesora Wiktora Jędrzejca zostanie odprawiona 25 lipca br. (czwartek) o godz. 13:00 w Kościele Wizytek (ul. Krakowskie Przedmieście 34), po czym nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Wojskowy na Powązkach przy ul. Powązkowskiej 43/45.


Wiktor Jędrzejec – polski grafik i pedagog, profesor sztuk plastycznych, profesor zwyczajny i prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uprawiał grafikę użytkową, warsztatową i rysunek.

Urodzony 8 lipca 1961 w Przeworsku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. Studiował na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie w latach 1981-1986, dyplom uzyskał w pracowni prof. Macieja Urbańca, aneksy do dyplomu w pracowni prof. Janusza Przybylskiego z malarstwa i grafiki warsztatowej prof. Haliny Chrostowskiej-Piotrowicz.

Po studiach podjął pracę pedagogiczną w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie jako asystent w Pracowni Kompleksowego Projektowania Reklamy prof. Tadeusza Jodłowskiego na macierzystym wydziale. Następnie – w latach 1995-1999 – pracował jako adiunkt w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Waldemara Świerzego.

Od 1999 pełnił funkcję kierownika studiów wieczorowych Wydziału Grafiki, gdzie prowadził Pracownię Kompozycji Brył i Płaszczyzn oraz od 2004 Pracownię Podstaw Projektowania Książki. W latach 2002-2005 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Grafiki. Od 2005 do 2009 roku był prorektorem ASP w Warszawie. Od 2010 już jako profesor zwyczajny prowadził zajęcia w Międzyuczelnianej Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej. W latach 2009-2016 pełnił funkcję dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współpracował z wieloma instytucjami, m.in z Telewizją Polską jako asystent scenografa w 1997 roku i jako redaktor programowy cyklicznych programów o sztuce: Magazyn multimedialny, Sztuka animacji, Obraz i dźwięk. Był również współpracownikiem wielu wydawnictw i czasopism – najdłużej Państwowego Instytutu Wydawniczego, gdzie pracował kolejno jako grafik, starszy grafik i naczelny grafik.

Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. IX Biennale Sztuki, Valpariso, Chile 1989, Wobec wartości, Katowice 1990, I Biennale Grafiki Polskiej, Katowice 1991, Aus der asche gelesen, StadtCastrop – Rauxel-Rathaus oraz Rathaus-Bunde, Niemcy 1995, Człowiek, Galeria Aula Warszawa 2000, Sąsiedzi Galeria Oranżeria Pałac PAN w Jabłonnej 2011, Szczere kłamstwa, Rondo Sztuki Katowice 2014, Po-widoki, Trafostacja Sztuki Szczecin 2014.

do góry