Wydarzenia
ECO MAKE 2025 „TRANSDYSCYPLINARNOŚĆ”
W dniach 8-9 maja 2025 r. odbędzie się kolejna edycja ECO MAKE – cyklicznego wydarzenia, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat ekologii oraz zrównoważonego projektowania.
Wydarzenie organizowane od 2014 r. przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi co roku przyciąga bogatym programem obejmującym wystawy, warsztaty, ścieżki edukacyjne oraz spotkania o charakterze naukowym. Na tegoroczną edycję złożą się aż trzy ekspozycje, cykl warsztatów oraz konferencja naukowa pod hasłem „Transdyscyplinarność”.
Idea przewodnia odzwierciedla wielowymiarowy charakter współczesnego projektowania i aspekt badania wpływu designu na ekologię, technologię i społeczeństwo. Transdyscyplinarność w ramach ECO MAKE 2025 to zaproszenie do dialogu pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, sztuki i technologii, z naciskiem na integrację wiedzy i doświadczeń w celu wypracowania nowoczesnych, zrównoważonych rozwiązań.
Dlaczego „Transdyscyplinarność”?
Hasło tegorocznej edycji podkreśla, że współczesne projektowanie nie może ograniczać się do jednej dziedziny. Przyszłość designu wymaga ścisłej współpracy między sztuką, technologią, nauką i społeczeństwem. Transdyscyplinarne podejście, oparte na interdyscyplinarnych badaniach, eksperymentach i współpracy, pozwala na tworzenie rozwiązań, które są zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne oraz odpowiadają na aktualne wyzwania ekologiczne i społeczne.
Edukacja i rozwój świadomości ekologicznej
ECO MAKE 2025 pozostaje wierne swoim edukacyjnym fundamentom, kształtując świadomość młodych ludzi na temat zrównoważonego projektowania, umiejętnego wykorzystania kompetencji społecznych do tworzenia interdyscyplinarnych zespołów. Wydarzenie zachęca uczestników do kwestionowania czysto komercyjnego wymiaru designu i poszukiwania alternatyw, które wspierają rozwój społeczeństw w zgodzie z naturą.
Zapraszamy do udziału w ECO MAKE 2025 – przestrzeni, gdzie sztuka, technologia i ekologia spotykają się, tworząc inspirujące i innowacyjne rozwiązania dla lepszego jutra.
8 maja 2025, godz. 10:30-17:00
Akademickie Centrum Designu
ul. Księży Młyn 13/15
„Transdyscyplinarność – Co mogę wnieść? Gdzie kończą się moje kompetencje i zasoby? Granice mojej dyscypliny a ich przenikalność: o przesuwaniu granic, przenikaniu dziedzin i poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań”
Temat ten eksploruje zagadnienia związane z własnym wkładem w interdyscyplinarne projekty, refleksję nad ograniczeniami kompetencji i zasobów oraz sposobami przekraczania granic pomiędzy różnymi dziedzinami. Skupia się na zrozumieniu przepuszczalności granic między dyscyplinami, poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań oraz tworzeniu przestrzeni dla współpracy, w której innowacje powstają dzięki dialogowi i wymianie doświadczeń
Wykład otwierający: dr Ewa Woydyłło
HARMONOGRAM KONFERENCJI
10.30 Powitanie gości
11:00-11.40 | Wykład otwierający Ewy Woydyłło
11:40-12:00 | dr hab. Agata Górska-Kołodziejska (Akademia Muzyczna w Łodzi)
12:00-12:20 | dr Anna Wrzesień (ASP w Łodzi, Instytut Wzornictwa)
12:20-12:40 | dr Dagna Kidoń (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi)
12:40-13:00 | dr hab. Urszula Zajączkowska, prof. SGGW (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
13:00-13:20 | dr Katarzyna Lewoc (ASP w Łodzi, Instytut Architektury Wnętrz)
13:20:13:40 | dr hab. Marta Płonka (ASP we Wrocławiu)
13:40-14:40 | Przerwa
14:40-15:00 | dr hab. Katarzyna Wróblewska, prof. uczelni (ASP w Łodzi, Instytut Ubioru)
15:00-15:20 | dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. uczelni (ASP w Łodzi, Instytut Biżuterii)
15:20-15:40 | Anna Walczak, dr inż. Magdalena Wróbel-Lachowska, mgr inż. Julia Dominiak, dr Aleksandra Wysokińska (Politechnika Łódzka)
15:40-16:00 | Marta Pokorska-Jurek – (transdyscyplinarność)
16:00-16:20 | dr hab. Justyna Stępień, prof. UŁ (Zakład Literatury Brytyjskiej, Wydział Filologiczny)
16:20-17:00 | Laurent Ungerer
Koordynatorki wydarzenia:
dr Anna Wrzesień
dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof uczelni
Marta Pokorska-Jurek
Moderator spotkania: Agnieszka Wojciechowska-Sej, dyrektor Akademickiego Centrum Designu
Projekt identyfikacji wizualnej Eco Make 2025: dr Beata Nikolajczyk-Miniak