Wydarzenia

0
  • miniatura
    Filename: logosy-native.jpg
    Size: 26.38 KB

Miło nam poinformować, że Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi jest partnerem międzynarodowego projektu New CreATIVE trails (“Native”), będącym europejskim sojuszem na rzecz wspierania utalentowanych projektantów na rynkach mody.

logosy ue european comission a5378 logosy native 30dbf

Siłą napędową projektu „Native” są: Rada Miejska Borås w Szwecji, Rada Miejska Prato we Włoszech, Akademia Sztuk Pięknych Łodzi (Polska) oraz Kataloński Klaster Mody (MODACC). Wszystkie te instytucje są członkami europejskiej sieci tekstylnej ACTE.

Dziesięciu młodych projektantów europejskich zostanie wybranych w konkursie finansowanym przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Głównym celem Native jest promowanie 10 utalentowanych młodych europejskich projektantów mody.

Podczas kreatywnych staży młodzi projektanci będą współpracować twórczo z wybranymi firmami tekstylnymi, tworząc innowacyjne produkty. Na zakończenie projektu ich kolekcje zostaną pokazane w pięciu różnych europejskich miastach.

NATIVE (New Creative Trails) jest współfinansowany z programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. Projekt powstał w dwojakim celu: służy rozwijaniu umiejętności projektantów pracujących w branży projektowej, a jednocześnie ma ułatwiać integrację kreatywnych umiejętności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw w branży mody. Native umożliwia wymianę talentów i doświadczeń w Europie. Jednym z celów jest wspieranie międzykulturowego doświadczenia oraz upowszechnianie wiedzy zarówno wśród projektantów, jak i firm.

NATIVE organizuje mentoring i staże kreatywne w firmach modowych, instytucjach artystycznych i kulturalnych oraz stowarzyszeniach związanych z branżą projektową i modową we Włoszech, Polsce, Szwecji i Hiszpanii. Działania projektowe mają na celu rozwój umiejętności młodego projektanta poprzez mentoring i inspirowanie. Dzięki tej inicjatywie projekt stara się stworzyć dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy dla lepszego rozumienia przez młodych projektantów różnorodności kulturowej, a także ma za zadanie wzmocnić umiejętność tworzenia sieci i budowania komunikacji, zwiększając możliwości eksplorowania przez nich nowych rynków.

Zakończenie projektu planowane jest na lata 2021-2022. W tym czasie w różnych europejskich miastach odbędzie się pięć wystaw, na których zostaną zaprezentowane prace projektantów.

Wielki finał zaplanowany jest na przełom lat 2021/2022. Zostaną wówczas zaprezentowane kolekcje projektantów i podsumowany zostanie konkurs Rebelpin.

Harmonogram projektu jest elastyczny ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z pandemią Covid-19.

logosy boras stad c53ab logosy comune di prato 9483c logosy akademia sztuk pieknych cc66a logosy modacc 1787d

do góry