Artykuły

2
 • miniatura
  Filename: miniatura.jpg
  Size: 83.41 KB
 • plakat01.jpg
  Filename: plakat01.jpg
  Size: 122.58 KB
 • plakat02.jpg
  Filename: plakat02.jpg
  Size: 111.14 KB
 • 001.jpg
  Filename: 001.jpg
  Size: 224.36 KB
 • 002.jpg
  Filename: 002.jpg
  Size: 223.72 KB

Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy pt. "Jaroslav Uhel - wybór z twórczości ilustratorskiej", która od 2 listopada 2016 r. jest prezentowana w Galerii Lektorium (Biblioteka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi). Uroczysty finisaż z udziałem autora zaplanowano na poniedziałek 21 listopada 2016 r. Współorganizatorem wystawy jest Instytut Słowacki w Warszawie. Wystawa będzie czynna do 25 listopada 2016 r.


***

Jaroslav UHEL

Tym, co charakteryzuje twórczość Jaroslava Uhla jest łatwość tworzenia, siła i prostota wypowiedzi, a także pewność ręki. Dzięki temu właśnie powstają jego rysunki, grafiki, ilustracje i obrazy, które potrafią przemówić nie tylko do świata, ale również do poszczególnego człowieka. Przesłaniem talentu autora jest to, co jest częściowo ukryte i widoczne w jakości artystycznej.

W każdej dziedzinie artystycznej jego twórcza osobowość wyróżnia się oryginalnością i niepowtarzalnością, której sztuka potrafi przemówić do ludzi. Każdy z nas na swój sposób postrzega otaczający świat i przeżywa wewnętrzne rozterki. Wielu z nas wyraża się poprzez swoją pracę lub też poprzez działalność artystyczną. Ale przedstawić obraz świata nie tylko poprzez to, jak się go widzi, czuje i słyszy, ale żeby to wszystko odczuł i dostrzegł także widz, potrafi tylko twórca. Jest to najważniejsze zadanie artysty – przekazać widzowi swoje przesłanie.

Artysta niejednokrotnie wystawiał w Polsce. W 2004 roku obronił na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pracę doktorską - specjalizacja Malarstwo. Od 1999 roku pracuje na stanowisku nauczyciela akademickiego. Obecnie pełni funkcję Prodziekana do spraw rozwoju Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy i na Katedrze Kultury Plastycznej kieruje pracownią rysunku i malarstwa.

Jaroslav Uhel urodził się w Palúdzce w malowniczym regionie Liptów. Tutaj rozpoczęła się jego droga artystyczną pierwsze zetknięcie ze sztuką, inspirowany wybitnymi słowackimi artystami. Jest to artysta niezwykle wszechstronny, malarz, ilustrator, kurator wystaw, pedagog, Ponad dwadzieścia lat zajmuje się malarstwem, aparycją grafiki i książek oraz wykonuje ilustracje. Jest autorem ilustracji do książek i czasopism, projektów okładek, katalogów, broszur, twórcą plakatów, kart telefonicznych, rozwiązań ekspozycyjnych i przestrzennych w architekturze. Główną dziedziną jego twórczości jest malarstwo kameralne. W twórczości podejmuje różne tematy, ale przede wszystkim interesują go rozważania religijne. Za swoją dotychczasową działalność artystyczną został kilkakrotnie wyróżniony. W 2004 roku na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Plastycznych „Premio internazionale d´arte San Crispino“ we Włoszech została mu przyznana nagroda PREMIA SPECIALE ARTISTA SEGNALATO. W 2007 r. i 2012 r. otrzymał Nagrodę Rektora Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy w kategorii sztuka.

www.uhel.sk

do góry