Galeria Kobro

2

Profesor Kazimiera Frymark-Błaszczyk (1931-2022) to jedna z najbardziej wyrazistych artystek łódzkiego środowiska związanego ze sztuką tkaniny. Na wystawie „Dotyk natury” w Galerii Kobro zaprezentowanych zostanie około 90 jej prac, w tym wielkoformatowe gobeliny, unikatowe dzianiny artystyczne, malarstwo oraz liczne miniatury tkackie.

Prace artystki stanowią ponadczasową interpretację tradycyjnych technik tkackich i kontemplacje natury. Wystawa podkreśla znaczenie tkaniny jako medium artystycznego, które łączy tradycję z nowoczesnością, inspirując kolejne pokolenia twórców.

Prof. Kazimiera Frymark-Błaszczyk związana była z łódzką uczelnią od 1951 roku, kiedy to rozpoczęła studia w Pracowni Tkactwa Lucjana Kintopfa oraz Pracowni Malarstwa Mariana Jaeschke na Wydziale Wzornictwa. Od 1955 r. pracowała w macierzystej uczelni, początkowo jako asystent w Pracowni Dywanów i Gobelinów. W 1967 roku, z jej inicjatywy, powstała Katedra Dziewiarstwa, w skład której weszła Pracownia Projektowania Dzianin oraz Pracownia Projektowania Ubioru Dzianego. Była to absolutna nowość i nowatorskie podejście do wykorzystania dzianiny, jej splotów, możliwości technicznych jako medium artystycznego, do tworzenia obiektów sztuki.

Do 2001 r. prof. Kazimiera Frymark-Błaszczyk pełniła funkcję kierownika Katedry Dziewiarstwa. Prowadziła również kursy i wykłady na uczelniach zagranicznych: w 1989 r. w Skolen for Brugskunst w Kopenhadze, w 1990 r. na Universidad Iberoamericana oraz Universidad Autonoma Metropolitana w Meksyku, w 2000 r. na University of Dundee w Szkocji. W latach 1955-1981 równolegle z pracą pedagogiczną zajmowała się projektowaniem dzianin i ubiorów w Centralnym Laboratorium Przemysłu Dziewiarskiego w Łodzi na stanowisku kierownika Zakładu Wzornictwa, a następnie głównego specjalisty do spraw mody i wzornictwa. Była również członkiem ZPAP Okręgu Łódzkiego, organizatorem wymiany kulturalnej z zagranicą (Niemcami, Danią, Meksykiem, Koreą Południową), rzeczoznawcą w Ministerstwie Kultury i Sztuki do spraw z zakresu tkaniny współczesnej.

Prof. Kazimiera Frymark-Błaszczyk realizowała działalność artystyczną przede wszystkim w zakresie tkaniny artystycznej (kilim, gobelin, miniatura tkacka), dzianiny reliefowej i ażurowej. Tworzyła także przestrzenne kompozycje unikatowe, papier ręcznie czerpany, obiekty z materiałów miękkich i malarstwo olejne. Prace Kazimiery Frymark-Błaszczyk były eksponowane na 44 wystawach indywidualnych w Polsce, Danii, Niemczech, Czechach i w Meksyku oraz na ponad 400 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Obecnie znajdują się w kolekcjach muzealnych oraz prywatnych w Polsce, Niemczech, Meksyku, Szwecji, USA i na Węgrzech.

Artystka jest również laureatką wielu nagród i wyróżnień. Otrzymała m.in. Złoty i Brązowy Medal Międzynarodowego Konkursu Mody (Moskwa, 1957), Nagrodę Centralnego Laboratorium Przemysłu Dziewiarskiego (1957), Nagrodę Zjednoczenia Przemysłu Dziewiarskiego (Łódź, 1958), Nagrodę Zjednoczenia Przemysłu Dziewiarskiego (Poznań, 1971), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1959, 1977, 1986), dwie nagrody ZPAP (Łódź, 1961), wyróżnienie ZPAP (Warszawa, 1970, 1971), medal, III nagrodę i wyróżnienie w konkursie ZPAP (Łódź, 1973), nagrodę II stopnia Rektora PWSSP (Łódź, 1975), Nagrodę Urzędu Miasta Gdyni (1992), Wyróżnienie „Sacrum 2000” (Gorzów Wielkopolski, 2000), nagrodę indywidualną Prezydenta Miasta Łodzi (2001), Nagrodę Fundacji AKAPI na V Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej (Krosno, 2008), nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2013), nagrody II stopnia Art-Stilon w Gorzowie Wielkopolskim.

Kurator wystawy: prof. dr hab. Dorota Sak
Autor identyfikacji wizualnej wystawy: Piotr Grzywacz

Dotyk natury

Galeria Kobro Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 121, Łódź
budynek główny, pawilon A, I i II piętro
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek, godz. 10.30-14.00

Wernisaż wystawy: 9.05.2025 r., godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 9-29.05.2025 r.

do góry