Exhibition in progress | Wystawa w toku

Poland | Polska

Alicja Habisiak-Matczak was born in Piotrków Trybunalski, Poland in 1978. In the years 1997-2002 she studied at the Faculty of Graphics and Painting at the Strzemiński Academy of Fine Arts in Lodz. In 2003 she held a six-month practice at the Academy of Fine Arts in Urbino. Since 2004 employed at the Strzemiński Academy and since 2016 she has been the head of the Intaglio Techniques Studio. Since 2013, together with Giuliano Santini from KAUS Urbino, she is the initiator and coordinator of the International Summer Courses of Printmaking and Textile Art PATA held at the Academy of Fine Arts in Lodz, whose seven editions have enjoyed great popularity among artists from all over the world.In 2009 obtained her PhD in fine arts, 2015, she obtained the degree of habilitated doctor.

She conducts research in experimental intaglio techniques such as salt aquatint and etching on iron plates. She is the author of 24 individual exhibitions in Poland, Italy, the Netherlands Argentina and Canada. She has participated in more than 190 national and international exhibitions of graphic arts and drawing in such cities as: Acqui-Terme, Bangkok, Cluj, Douro, Cairo, Katowice, Kochi, Kyoto, Lodz, New York, Olsztyn, Rome, Sarcelles, Tokyo, Trois-Rivieres or Varna. She received 15 awards and honorable mentions in international competitions. Specializes in drawing and printmaking.

Urodziła się w 1978 roku w Piotrkowie Trybunalskim. W latach 1997-2002 studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od 2004 roku zatrudniona w macierzystej uczelni, od 2016 jako Kierownik Pracowni Technik Wklęsłodrukowych. W 2003 roku uzyskała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rządu Włoskiego i odbyła półroczny staż graficzny w Akademii Sztuk Pięknych w Urbino oraz w Międzynarodowym Centrum Grafiki KAUS w Urbino. Od 2013 roku wraz z Giuliano Santinim jest inicjatorką i koordynatorką Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej PATA w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, których siedem edycji cieszyło się dużym powodzeniem wśród artystów z całego świata. W 2009 roku uzyskała stopień doktora sztuk pięknych, a w 2015 roku stopień doktora habilitowanego.

Prowadzi badania nad eksperymentalnymi technikami wklęsłodrukowymi, takimi jak akwatinta solna, ferrotinta czy nietoksyczne techniki trawione. Jest autorką 24 wystaw indywidualnych w Łodzi, Warszawie, Łomży, Urbino, Rzymie, Fano, Vercelli, Wageningen, Vernon, Edmonton i Buenos Aires. Uczestniczyła w ponad 190 ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach grafiki warsztatowej i rysunku w takich miastach, jak: Acqui-Terme, Bangkok, Cluj, Douro, Kair, Katowice, Kochi, Kyoto, Łódź, Nowy Jork, Olsztyn, Rzym, Sarcelles, Tokio, Trois-Rivieres czy Varna. Zdobyła 15 nagród i wyróżnień w konkursach krajowych oraz za granicą (w Rumunii, Hiszpanii, we Włoszech i w Kanadzie). Zajmuje się rysunkiem i grafiką warsztatową.