Exhibition in progress | Wystawa w toku

Italy | Włochy

Francesco Spallina, architect, graduated at the University of Palermo, later he obtained a teaching qualification at the Academy of Fine Arts in Bologna and Florence. He is currently a teacher at the Secondary High School for Artistic Studies ‘F. Arcangeli’ in Bologna. He has received various prizes, including the XXX Florence Prize – Photo and video section in 2012.

Francesco Spallina jest architektem, absolwentem Uniwersytetu w Palermo. Kwalifikacje uprawniające do pracy w zawodzie nauczyciela uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii i Florencji. Obecnie jest nauczycielem w Liceum Plastycznym im. Francesco Arcangeliego w Bolonii. Wielokrotnie nagradzany, m.in. laureat 30. edycji Nagrody Miasta Florencja w dziedzinie fotografii i wideo w 2012 roku.