Kierunki studiów

Filename: 07.jpg
    Filename: 08.jpg

studia stacjonarne I i II stopnia

Studia na kierunku projektowanie ubioru na Wydziale Sztuk Projektowych powstały w odpowiedzi na potrzeby osób chcących zdobyć wysokie kwalifikacje wzornicze i artystyczne w dziedzinie projektowania mody. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło wypracować doskonałe zaplecze w postaci specjalistów i bazy warsztatowo-technicznej służące przygotowaniu studentów do wykonywania zawodu.

Środowisko Łodzi, miasta historycznie związanego z przemysłem włókienniczym wspiera Akademię w organizacji prestiżowego wydarzenia Łódź Young Fashion dedykowane młodym projektantom mody, w ramach którego odbywają się trzy konkursy: Łódź Young Fashion Award, Ogólnopolski Konkurs "Złota Nitka", który w przeszłości został powołany do życia w Katedrze Ubioru oraz konkurs na najlepsze dyplomy Instytutu Ubioru – Gala Dyplomowa.

Cel kształcenia

Celem studiów na kierunku projektowanie ubioru jest kształcenie designerów o wysokich kwalifikacjach, rozumiejących procesy i uwarunkowania dotyczące wzornictwa, zdolnych do podejmowania działań projektowych i indywidualnej działalności twórczej w obszarze ubioru.

Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku projektowanie ubioru posiada wiedzę i kwalifikacje umożliwiające podjęcie pracy jako:

• asystent projektanta lub młodszy projektant ubioru;
  • asystent projektanta lub młodszy projektant ubioru dziewiarskiego i struktur dziewiarskich;
  • asystent projektanta lub młodszy projektant akcesoriów;
  • asystent projektanta lub młodszy projektant obuwia;
  • asystent kostiumografa teatralnego;
  • asystent kostiumografa filmowego;
  • ilustrator mody;
  • stylista;
  • asystent technologa;
  • asystent konstruktora;
  • asystent visual merchandisera lub młodszy visual merchendiser;
  • pracownik branży przemysłów kreatywnych.

Sposób uzyskania dyplomu

Zakres licencjackiej pracy dyplomowej obejmuje:

• wykonanie i przedstawienie pracy praktycznej – kolekcji ubiorów, kostiumów, bielizny, obuwia lub akcesoriów, związanej z kierunkiem studiów i specjalnością,
  • przygotowanie i przedłożenie portfolio, prezentującego proces projektowy wraz z opisem i notką prasową (całość około 30 stron)

Po trzech latach studiów licencjackich i obronie pracy dyplomowej, absolwent uzyskuje tytuł zawodowy: licencjata.

Zakres magisterskiej pracy dyplomowej obejmuje:

• wykonanie i przedstawienie pracy praktycznej – kolekcji ubiorów, obuwia lub akcesoriów, związanej z kierunkiem studiów i specjalnościami
  • przygotowanie i przedłożenie pracy teoretycznej zawierającej przypisy i ilustracje (około 30–40 stron)
  • praca teoretyczna powinna mieć znamiona samodzielnej pracy badawczej w obszarze sztuk projektowych.

Po dwóch latach studiów magisterskich i obronie pracy dyplomowej, absolwent uzyskuje tytuł zawodowy: magistra sztuki.

Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku projektowanie ubioru posiada wiedzę i kwalifikacje umożliwiające podjęcie pracy jako:

• projektant ubioru;
  • projektant ubioru dziewiarskiego i struktur dziewiarskich;
  • projektant akcesoriów;
  • projektant obuwia;
  • kostiumograf teatralnego;
  • kostiumograf filmowego;
  • ilustrator mody;
  • stylista;
  • asystent technologa;
  • asystent konstruktora;
  • visual merchendiser;
  • pracownik branży przemysłów kreatywnych.