Kierunki studiów

Filename: 05.jpg
    Filename: 08.jpg

studia stacjonarne I i II stopnia

Kierunek animacja oferuje zdobycie kompetencji umożliwiających samodzielne projektowanie płaskich i przestrzennych form animowanych, w tym grafiki animacyjnej. Studia na kierunku dają również możliwość rozwinięcia umiejętności w zakresie tworzenia storyboardów, komiksów oraz projektowania gier komputerowych. W programie kształcenia przewidziano między innymi praktyczne zajęcia z rysunku, malarstwa, kreacji modela rzeźbiarskiego, specjalistycznej ilustracji, storyboardu i komiksu, animacji płaskiej, animacji przestrzennej, naukę programów do tworzenia grafiki i animacji komputerowej w środowisku 2D i 3D, naukę tworzenia efektów specjalnych, modelowanie postaci i środowiska w grach wideo, projektowanie lalki dla filmu animowanego, preprodukcję gier i filmów, wykłady z historii animacji, analizę dzieła plastycznego oraz kompozycję obrazu filmowego.

Kierunek animacja dysponuje specjalistycznymi, profesjonalnie wyposażonymi pracowniami artystycznymi, studiami animacyjnymi i filmowo-animacyjnymi oraz pracowniami komputerowymi dostosowanymi do zajęć z animacji, technologii audiowizualnej i projektowania graficznego. Pozwala to na efektywne kształcenie studentów w zakresie wykorzystania tradycyjnego warsztatu artystycznego poszczególnych dyscyplin, jak i współczesnych narzędzi kreacji, takich jak cyfrowa edycja obrazu, łączenie filmu z dźwiękiem oraz przetwarzany komputerowo obraz filmowy. Ponadto studenci kierunku animacja mają możliwość uczęszczania na zajęcia w pracowniach innych Instytutów realizując treści programowe (np. w Pracowni Praktyki i Teorii Koloru czy wykłady prowadzone przez pedagogów z Katedry Teorii i Historii Sztuki).

Atuty kierunku animacja:

• atrakcyjna, interdyscyplinarna oferta studiów;
  • indywidualizacja toku studiów (możliwość kształtowania programu studiów według własnych predyspozycji i zainteresowań);
  • program studiów dostosowany do wymagań współczesnego rynku pracy;
  • szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia w zawodach kreatywnych;
  • własna, profesjonalnie wyposażona baza lokalowa – nowoczesne zaplecze informatyczne, STUDIO filmowo-animacyjne, laboratoria komputerowe (dodatkowe kursy w Cyfrowym Centrum Rozwoju Nauki CYCERON);
  • atrakcyjna oferta plenerów, sympozjów, wymian studenckich w ramach programu ERASMUS+, staży i praktyk zawodowych;
  • profesjonalna kadra wykładowców;
  • studenckie koła naukowe.

Specjalistyczne pracownie:

• Pracownia Podstaw Animacji
  • Pracownia Animacji Lalkowej
  • Pracownia Filmu Animowanego
  • Pracownia Grafiki Animacyjnej
  • Pracownia Realizacji Filmowej i Telewizyjnej
  • Pracownia Ilustracji, Komiksu i Preprodukcji Gier i Filmów
  • Pracownia Rysunku Koncepcyjnego i Storyboardu
  • Pracownia Intermedialnych Działań na Płaszczyźnie
  • Pracownia Animowanych Struktur Wizualnych
  • Pracownia Efektów Wizualnych
  • Pracownia Cyfrowej Edycji Obrazu

Perspektywy zatrudnienia absolwentów:

• twórca w zakresie animacji lalkowej, płaskiej i przestrzennej posługujący się zaawansowanymi technologicznie programami cyfrowymi;
  • projektant lalek, rekwizytów i scenografii dla filmu animowanego;
  • współtwórca gier komputerowych w zakresie modelowania postaci, rekwizytów i środowiska;
  • projektant grafiki multimedialnej i animacji w sieci internetowej;
  • specjalista ds. efektów specjalnych (FX) i wizualizacji projektowych;
  • artysta plastyk prowadzący działalność twórczą w dziedzinie sztuk plastycznych.