Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. ĆWICZENIA Z WIDZENIA, który odbędzie się w dn. 22 marca 2017 r. (środa) o godz. 12.30 w Galerii Biała Ściana (ul. Wojska Polskiego 121, V piętro, korytarz). Ekspozycja jest prezentacją rysunków studentów Wydziału Grafiki i Malarstwa z pracowni rysunku pod kierunkiem dr Katarzyny Miller (prowadzi pracownię od października 2015 r.) i pracowni rysunku pod kierunkiem dr Marzeny Łukaszuk (prowadzi pracownię od października 2016 r.).

Ekspozycja ma charakter przeglądowy, podsumowujący samodzielną pracę dydaktyków i obejmuje prace z dwóch ostatnich semestrów. Wystawa będzie czynna do 13 kwietnia 2017 r.

„Naprawdę cieszę się z tego zaproszenia i wspólnej wystawy! Pożądana konfrontacja! Doskonała nauka nie tylko dla studentów! Ogrom emocji i wrażeń nie tylko czysto plastycznych!

To właściwie pierwsze i szczególne dla mnie takie doświadczenie dydaktyczne.

Pracownia rysunku prowadzę zaledwie jeden semestr. To był pracowity czas, czas eksperymentu i oswajania, otwartości, czas radości z pracy i spotkania ze studentami na jakimś z etapów ich drogi twórczej... Jestem pozytywnie zaskoczona efektem ostatecznym, ich pracowitością i zaangażowaniem. Widzę braki, ale widzę przede wszystkim potencjał i otwartość. Na wystawie prezentowane są rysunki z jednego semestru głównie studentów I i II roku i tych, którzy zechcieli odpowiedzieć na zaproszenie. Są to szkice i prace studyjne powstałe ze studiowania natury, przefiltrowane przez indywidualną wrażliwość, oparte o wyobraźnię, wykonane w różnych technikach rysunkowych: mieszanych, eksperymentalnych, niejednokrotnie na pograniczu malarstwa i grafiki.

Dr Marzena Łukaszuk

„Piękno w sztuce to prawda skąpana we wrażeniu” , Jean-Baptiste- Camille Corot

Skąd pomysł na tytuł wystawy ĆWICZENIA Z WIDZENIA?
Zarówno w prowadzonej przeze mnie pracowni, jak i w pracowni mojej koleżanki dr Marzeny Łukaszuk „widzenie” jest podstawą, na której studenci budują umiejętności obrazowania rzeczywistości, pogłębiają swoją wrażliwość na formę. To właśnie ową wrażliwość – wrażliwość pozwalającą dostrzec w naturze fenomen, i zarazem wrażliwość, której młodzi rysownicy często boją się zaufać - staram się z nich wydobywać, oduczając rysowania „na pamięć”. Jest to według mnie najważniejszy element dydaktyki na początkowym etapie rozwoju artystycznego, a wystawa jest prezentacją prac powstałych właśnie na tym etapie (przeważają prace zrealizowane na I i II roku studiów). Choć w procesie kształcenia istotne jest dla mnie poszukiwanie doskonałości warsztatowej, nie stawiam go ponad ćwiczenie i sam proces „patrzenia”. Proces ścierania się z własnymi ograniczeniami i narzędziem, nawet zakończony fiaskiem, jest równie istotny i pozwala kształtować osobowość twórczą. Stąd wystawa jest prezentacją nie tylko tzw. skończonych rysunków studyjnych. Rozwijanie widzenia wymaga bowiem ciągłego bycia w gotowości i otwartości na WIDZIALNE, nie zaczyna się i nie kończy wraz z końcem zajęć. Na wystawie można obejrzeć więc wiele szkiców z natury powstałych zarówno w pracowni jak i w plenerze, mniej lub bardziej śmiałe eksperymenty warsztatowe przełamujące lęk przed popełnieniem błędu. Wszystkie one stanowią wspomniane ćwiczenie oka i ręki, ale są też dążeniem do wyzwolenia wyobraźni z idealizmu przesłaniającego żywy i niczym nieskrępowany ogląd rzeczywistości.

dr Katarzyna Miller

Iza Woźniak
Dagmara Kwoczała
Tomasz Haładaj