Artykuły

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. ĆWICZENIA Z WIDZENIA, który odbędzie się w dn. 22 marca 2017 r. (środa) o godz. 12.30 w Galerii Biała Ściana (ul. Wojska Polskiego 121, V piętro, korytarz). Ekspozycja jest prezentacją rysunków studentów Wydziału Grafiki i Malarstwa z pracowni rysunku pod kierunkiem dr Katarzyny Miller (prowadzi pracownię od października 2015 r.) i pracowni rysunku pod kierunkiem dr Marzeny Łukaszuk (prowadzi pracownię od października 2016 r.). Ekspozycja ma charakter przeglądowy, podsumowujący samodzielną pracę dydaktyków i obejmuje prace z dwóch ostatnich semestrów. Wystawa będzie czynna do 13 kwietnia 2017 r.

„Naprawdę cieszę się z tego zaproszenia i wspólnej wystawy! Pożądana konfrontacja! Doskonała nauka nie tylko dla studentów! Ogrom emocji i wrażeń nie tylko czysto plastycznych!

To właściwie pierwsze i szczególne dla mnie takie doświadczenie dydaktyczne.

Pracownia rysunku prowadzę zaledwie jeden semestr. To był pracowity czas, czas eksperymentu i oswajania, otwartości, czas radości z pracy i spotkania ze studentami na jakimś z etapów ich drogi twórczej... Jestem pozytywnie zaskoczona efektem ostatecznym, ich pracowitością i zaangażowaniem. Widzę braki, ale widzę przede wszystkim potencjał i otwartość. Na wystawie prezentowane są rysunki z jednego semestru głównie studentów I i II roku i tych, którzy zechcieli odpowiedzieć na zaproszenie. Są to szkice i prace studyjne powstałe ze studiowania natury, przefiltrowane przez indywidualną wrażliwość, oparte o wyobraźnię, wykonane w różnych technikach rysunkowych: mieszanych, eksperymentalnych, niejednokrotnie na pograniczu malarstwa i grafiki.

Dr Marzena Łukaszuk


***

„Piękno w sztuce to prawda skąpana we wrażeniu” , Jean-Baptiste- Camille Corot

Skąd pomysł na tytuł wystawy ĆWICZENIA Z WIDZENIA?
Zarówno w prowadzonej przeze mnie pracowni, jak i w pracowni mojej koleżanki dr Marzeny Łukaszuk „widzenie” jest podstawą, na której studenci budują umiejętności obrazowania rzeczywistości, pogłębiają swoją wrażliwość na formę. To właśnie ową wrażliwość – wrażliwość pozwalającą dostrzec w naturze fenomen, i zarazem wrażliwość, której młodzi rysownicy często boją się zaufać - staram się z nich wydobywać, oduczając rysowania „na pamięć”. Jest to według mnie najważniejszy element dydaktyki na początkowym etapie rozwoju artystycznego, a wystawa jest prezentacją prac powstałych właśnie na tym etapie (przeważają prace zrealizowane na I i II roku studiów). Choć w procesie kształcenia istotne jest dla mnie poszukiwanie doskonałości warsztatowej, nie stawiam go ponad ćwiczenie i sam proces „patrzenia”. Proces ścierania się z własnymi ograniczeniami i narzędziem, nawet zakończony fiaskiem, jest równie istotny i pozwala kształtować osobowość twórczą. Stąd wystawa jest prezentacją nie tylko tzw. skończonych rysunków studyjnych. Rozwijanie widzenia wymaga bowiem ciągłego bycia w gotowości i otwartości na WIDZIALNE, nie zaczyna się i nie kończy wraz z końcem zajęć. Na wystawie można obejrzeć więc wiele szkiców z natury powstałych zarówno w pracowni jak i w plenerze, mniej lub bardziej śmiałe eksperymenty warsztatowe przełamujące lęk przed popełnieniem błędu. Wszystkie one stanowią wspomniane ćwiczenie oka i ręki, ale są też dążeniem do wyzwolenia wyobraźni z idealizmu przesłaniającego żywy i niczym nieskrępowany ogląd rzeczywistości.

dr Katarzyna Miller


UCZESTNICY WYSTAWY:

Tomasz Marciniak
Justyna Frączak
Natalia Bajerska
Zuzanna Lewandowska
Izabela Magnuszewska
Michał Wasiak
Agata Majda
Róża Biłko
Damian Ciszek
Zuzanna Nowak
Paulina Grzelińska
Michalina Chełmińska
Agata Rogala
Katarzyna Starzyńska
Magdalena Dylak
Agata Siek
Anna Jeglorz
Jakub Jasztal
Kacper Zaorski – Sikora
Jagoda Ziemnicka
Ania Dauenhauer
Zuza Milewska
Ewelina Figarska
Maciek Wroński
Iwo Kozubal
Szymon Frankiewicz
Ola Talacha
Natalia Zamojski
Pola Piestrzeniewicz
Karolina Kuźmińska
Lena Anderwald
Monika Gregulska
Jan Markiewicz
Michalina Jaborska
Julia Kremplewska
Julia Dutkiewicz
Natalia Kupiec
Magda Radziszewska
Bartek Szostek
Adam Lipman
Zofia Stybor
Małgorzata Romecka
Iza Woźniak
Dagmara Kwoczała
Tomasz Haładaj

do góry
Poprzednia wersja strony ASP