Wokół postaci

miniGaleria Nasza Ściana zaprasza na wernisaż wystawy „Wokół postaci”. Na wystawie prezentowane będą rysunki Idy Stańczyk – studentki IV roku Grafiki i Malarstwa oraz Basi Szwedowskiej – studentki II roku na Wydziale Malarstwa i Rysunku. Prace powstały w Pracowni Form Rysunkowych prowadzonej przez dr Katarzynę Miller. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 grudnia 2018 roku (środa) o godz. 14.00 w Galerii Nasza Ściana (II piętro, pawilon B, budynek główny Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi).

***

„Fascynuje mnie postać ludzka. Na papierze staram się odzwierciedlać nie tylko charakterystyczny zarys sylwetki, ale również sferę wewnętrzną danej osoby. Dzięki temu mogę poznać ją nieco bliżej. Zazwyczaj skupiam się na portrecie, ponieważ intryguje mnie to, jak wiele emocji skrywa. Każda twarz jest cennym źródłem informacji. W pracy wykorzystuję różne techniki rysunkowe, często delikatnie je łącząc. Chętnie eksperymentuję i wywołuję efekty malarskie, gdzieniegdzie wprowadzając kolor oraz laserunek.”

Basia Szwedowska
II rok, Wydział Malarstwa i Rysunku

***

„Studiuję rysunek od 3 lat – a od roku w Pracowni Form Rysunkowych.

Zainteresował mnie on kiedyś, przed studiami, jako środek do kreowania sztucznych, wyobrażonych rzeczywistości – dużo czasu zajęło odświeżenie spojrzenia i zmiana kierunku poszukiwań.

Dzisiaj rysunek traktuję jako formę ważnego ćwiczenia z postrzegania, które pomaga mi rozwijać zarówno wrażliwości plastyczną, jak i osobowość. W swoich szkicach zajmuję się tematem człowieka jako zjawiska - próbuję chwytać sytuacje, nastroje, momenty – a notuję szybko, krótko, czasem chaotycznie i groteskowo. Jest to też zapis zmagań z cechą najmocniej przeszkadzającą mi w pracy – perfekcjonizmem.”

Ida Stańczyk
IV rok, Wydział Grafiki i Malarstwa