Strona główna Ogłoszenia Wydarzenia Ławeczka Władysła...
Ławeczka Władysława Strzemińskiego

miniW ubiegły piątek, 5 października 2018r. w Koluszkach odbyło się uroczyste odsłonięcie Ławeczki Strzemińskiego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Strzemińskiego w Koluszkach.

Wydarzenie związane było z 20-leciem nadania imienia artysty Bibliotece. Autorem projektu i figury oraz koordynatorem całości był Andrzej Fydrych. Ławeczka została wykonana w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Organizatorem i pomysłodawcą była Gmina Koluszki. Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi objęła patronat nad wydarzeniem.

Władysław Strzemiński wraz z żoną Katarzyną Kobro mieszkał i tworzył w Koluszkach w latach 1927 – 1931. Strzemiński opracował nowatorski program nauczania, który wdrożył do koluszkowskich szkół. Artysta pracował na stanowisku nauczyciela rysunku i robót ręcznych
w Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej oraz w Żeńskiej Szkole Przemysłowo-Handlowej w Koluszkach. Koncepcja konstrukcji ławeczki Władysława Strzemińskiego jest cytatem z twórczości artysty i odnosi się do formy plastycznej „Kompozycja przestrzenna I” z 1948 r. Obecnie praca ta znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi. Zgeometryzowana figura artysty jest inspirowana projektem pomnika Orła Białego w Koluszkach autorstwa samego Strzemińskiego.