Inter-WOVEN

minSerdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Inter-WOVEN”, który odbędzie się 6 października 2017 o godz. 18.00 w Centrum ŁOWICKA (Warszawa, ul. Łowicka). Ekspozycja będzie czynna do 29 października 2017 roku. Wstęp wolny.

Inter-WOVEN to wystawa prac na pograniczu grafiki i tkaniny artystycznej zrealizowanych przez 12 wybitnych kanadyjskich artystów inspirujących między innymi twórczością tzw. Łódzkiej Szkoły Grafiki oraz tkacką tradycją artystyczną Łodzi.

Bezpośrednią inspiracją była idea zaczerpnięta z letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej PATA, które od pięciu lat organizuje Akademia Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi: połączenie tkaniny i grafiki jako dwóch dziedzin sztuki, z których Łódź znana jest na świecie, zainspirowało prof. Dereka Besanta do sformułowania koncepcji wystawy. Prof. Derek Beasnt to wybitny kanadyjski grafik i wykładowca Uniwersytetu w Calgary. Kuratorem po stronie polskiej jest dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, wykładowca łódzkiej Akademii.

Wystawa ta stanowi wyjątkową okazję dla miłośników nowoczesnej grafiki i tkaniny artystycznej do poznania prac znakomitych artystów z Kanady. Swoje prace prezentują na niej: Mark Bovey, Davida Kidd, Alexandra Haeseker, Walter Jule, Tracy Templeton, Julie Oakes, Guy Langevin, Liz Ingram, Bernd Hildebrandt, Sean Caulfield, Karen Dugas, Derek Besant. Kariera większości artystów związana była z University of Alberta w Edmonton, obecnie artyści reprezentują 7 różnych uczelni kanadyjskich i amerykańskich.

Ich nazwiska mogą być znane są polskiej publiczności z odbywających się w Polsce międzynarodowych konkursów graficznych, takich jak Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi czy Biennale Miniatury i Ekslibrisu w Ostrowie Wielkopolskim oraz z licznych prestiżowych wystaw na całym świecie.

Sukces, jaki odniosła wystawa Inter-WOVEN w Łodzi w marcu 2017 roku oraz entuzjastyczne przyjęcie ze strony Ambasadora Kanady, Jego Ekscelencji Stephena de Boera, sprawiły, że wystawę w nowej formie zaprezentujemy w październiku warszawskiej publiczności. Dzięki wsparciu Ambasady Kanady, wystawa odbędzie się w Centrum ŁOWICKA w Warszawie.

Rok 2017 jest rokiem jubileuszowym – właśnie mija 150 lat od powstania (konfederacji) Kanady. Jest to także rok Stulecia Awangardy w Polsce i wystawa Inter-WOVEN została wpisana przez ASP w Łodzi w program obchodów tej rocznicy.