Jacek Bąkowski - Moje pociągi

miniaturaGaleria Wydziału Sztuk Wizualnych ASP Łódź zaprasza na otwarcie wystawy „Moje pociągi" Jacka Bąkowskiego. Jacek Bąkowski jest warszawskim artystą multimedialnym, fotografem, autorem działań w przestrzeni miejskiej i pedagogiem.

Wernisaż odbędzie się 10 grudnia 2010 r. (piątek) o godz. 14:00 w budynku Wydziału Sztuk Wizualnych (ul. Franciszkańska 76/78, Łódź). Wystawę będzie można oglądać do 31 grudnia 2010 roku.

Kuratorami galerii są ad. Andrzej Michalik i asyst. Maciej Bohdanowicz.

* * *

Wystawa „Moje pociągi” powstała na zamówienie. Przez kilka miesięcy na przełomie 2009 i 2010 r. istniała na Dworcu Centralnym w Warszawie galeria, która prowadzona była przez stowarzyszenie „Step”, czyli Klarę Kopcińską i Żuka Piwkowskiego. Od nich właśnie wyszła propozycja, bym zrobił coś do pokazania na dworcu. Lokalizacja podyktowała temat, który nie był mi obcy także z innego powodu.

Podróż fascynowała mnie od zawsze. A szczególnie wtedy, kiedy nie było mi dane podróżować daleko. Każda jednak, nawet najkrótsza, była wielką przyjemnością, wspaniałą przygodą. Z czasem, gdy przemierzałem coraz większe dystanse i zbierałem coraz większe doświadczenia, pojawiła się pogłębiona refleksja nad wyjątkowością tego zjawiska. Sam fakt zmierzania gdzieś, ale porzucenia już miejsca, w którym się było, jest jakby przerwą w życiorysie. Jak u Holiday Golightly ze „Śniadania u Tiffany’ego”, która na swoją skrzynkę na listy nakleiła napis „w podróży”. Z drugiej strony, odpowiednio długa podróż przynosi bogate doświadczenia. Kim innym się wyjechało, kim innym dotarło do celu.

Jest w moich „Pociągach” oczywisty żart dwuznaczności pojęcia „pociąg”. To za jej sprawą powstała ta praca. Przeszukałem domowe archiwa. Zdjęcia, które odnalazłem, sprowadziłem do jednego portretowego wymiaru i oto pojawiły się kolejno opisane na tablicy informacyjnej moje życiowe serdeczne fascynacje. Nie starałem się o chronologię. Nie jest to też dumna lista sercowych podbojów. Nie czuję się typem Don Juana. Nie ukrywam wszak, że owe kolejne pociągi były podróżami znaczącymi, ważnymi dla mnie niezmiernie. Stąd decyzja o uczynieniu ich tematem tej pracy. Mam nadzieję, że ich obecność w Galerii Wydziału Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi pozwoli widzowi pomyśleć o jego własnych pociągach i podróżach, które odbywa za ich sprawą.

Tak na marginesie, zastanawia mnie, czy podobne rozwiązanie przyszło by mi do głowy, gdybym był Czechem. Dlaczego Czechem? Ano, bo jedyne słowa czeskie, które znam z podróży po tym kraju to „pozor vlak”. Ale jak „vlak” miałby wyrażać pociąg?

Jacek Bąkowski

Jacek Bąkowski - Moje pociągi Jacek Bąkowski - Moje pociągi
Jacek Bąkowski - Moje pociągi - plakat wystawy Jacek Bąkowski - Moje pociągi - plakat wystawy