Strona główna Ogłoszenia Wydarzenia Sympozjum Naukowe ...
Sympozjum Naukowe „Biżuteria miejska”

Bizuteria sympozjum miniZapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w Sympozjum Naukowym „Biżuteria miejska”, które odbędzie się w dniach 21–21 października 2016 w sali kina 3D Centrum Nauki i Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121).

Czy biżuteria zawsze związana musi być z sylwetką człowieka? Czy jej umiejscowienie na nadgarstkach, szyi, uszach to jedyne wyzwania przestrzenne dla projektantów? Czy jeżeli miasto, tętniące życiem, gwarne i pełne ruchu, zaczniemy traktować jak organizm, to małe formy sztuki umieszczane w przestrzeni miejskiej stają się swojego rodzaju „biżuterią miasta”? Na ile muszą mieć one odniesienie do klasycznych form jubilerskich, a na ile samo umiejscowienie w tkance miasta przesądza o ich stawaniu się biżuterią miejską? Te pytania, które nawarstwiając się i nadbudowując jedno nad drugim prowadzą w końcu do ogólnego pytania o naturę współczesnej biżuterii, będą tematem dyskusji i wykładów podczas Sympozjum Naukowego „Biżuteria miejska”, zorganizowanego przez Katedrę Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Biżuteria miejska jako nurt w projektowaniu i tworzeniu zarówno biżuterii, rzeźby, instalacji, czy też odłam street artu pojawiła się na gruncie sztuki stosunkowo niedawno. Równocześnie jest to zjawisko na tyle zróżnicowane i płynne, o niezdefiniowanych formach istnienia, że możliwe jest zakwalifikowanie do tej dziedziny wielu działań z zakresu sztuki ulicznej znanych znacznie wcześniej, niż ktokolwiek zaczął mówić czy też myśleć o tej kategorii biżuterii.

„Urban jewellery” to ostatnio bardzo popularna forma działań artystycznych związanych z szeroko rozumianą sztuką ulicy. Wystarczy tu wspomnieć o takich twórcach jak belgijska projektantka Liesbeth Bussche czy polska artystka o pseudonimie artystycznym Nespoon. Artystki te dekorują miasta nie tylko w Europie, ale też poza jej granicami, dostają zlecenia stworzenia dzieł przeznaczonych dla konkretnych miejsc, budynków i aglomeracji.

W sympozjum wezmą udział artyści i projektanci z Polski i z Europy, mamy więc nadzieję na owocną i ciekawą dyskusję. Panelowi wykładów i dyskusji towarzyszyć będą wystawy i wydarzenia artystyczne prezentujące dorobek Katedry Biżuterii oraz Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz projekty studenckie związane z tematem „biżuterii miejskiej”.

21 października 2016 (piątek)
08:45 - 09:10 Rejestracja uczestników
09:10 - 09:20 Otwarcie konferencji
Panel wykładów: Biżuteria miejska – próba zdefiniowania pojęcia
Część pierwsza - 9:20 - 11:40
Prowadzenie: dr Olga Podfilipska-Krysińska (Katedra Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi)
09:20 - 09:40 dr Olga Podfilipska-Krysińska, „Umiejscowienie i identyfikacja – problemy wspólne dla sztuki street artu i biżuterii”
09:45 - 10:05 Philip Sajet, wykład
10:10 - 10:30 Prof. Andrzej Boss, „Miasto i biżuteria – wspólne funkcje”
10:35 - 10:55 dr hab. Andrzej Chętko, „r = promień”
11:00 - 11:20 dr hab. Kazimierz Piotrowski, „Biżuteria w Cutting Age”
11:20 - 11:40 Dyskusja
11:40 - 12:00 Przerwa
Panel wykładów: Biżuteria miejska – próba zdefiniowania pojęcia.
Część druga - 12:00 - 14:40
Prowadzenie: prof. Andrzej Boss (Katedra Biżuterii ASP w Łodzi)
12:20 - 12:20 Giedymin Jabłoński, wykład
12:25 - 12:45 dr Ewa Effenberg, „Ponadnormatywna tożsamość biżuterii”
12:50 - 13:10 Marcin Nowak, „Parametric design – definicja i zastosowanie w różnych dziedzinach wzornictwa”
13:15 - 13:35 dr Jarosław Kolec, wykład
13:40 - 14:00 Justyna Stasiewicz (doktorantka ASP w Łodzi), „Lateral thinking – jak myśleć „poza pudełkiem”
14:05 - 14:25 Michalina Owczarek (doktorantka ASP w Łodzi), „Sztuka biżuterii – współczesne postrzeganie”
14:30 - 14:40 Dyskusja
14:40 - 15:40 Przerwa
15:40 Otwarcie wystawy prac studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (Galeria OdNowa, sala 261, II piętro, pawilon E, ul. Wojska Polskiego 121).
18:00 Otwarcie wystawy „Biżuteria miejska. Wystawa Katedry Biżuterii i Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi”

22 października 2016 (sobota)
08:45 - 09:10 Rejestracja uczestników
09:10 - 09:20 Otwarcie drugiego dnia konferencji
Panel dyskusyjny: Jak funkcjonuje współczesna biżuteria w mieście?
Prowadzenie: dr Olga Podfilipska – Krysińska i prof. Andrzej Boss
09:20 - 09:40 Na pytania odpowiadać będzie Wim Vandekerckhove z galerii Villa de Bont w Gandawie (Belgia)
09:45 - 10:05 Na pytania odpowiadać będzie przedstawiciel firmy Yes z Poznania
10:10 - 10:30 Na pytania odpowiadać będzie Mariusz Pajączkowski, właściciel Galerii Otwartej w Sandomierzu