Asystent:

Nr sali: 13

Charakterystyka:

Pracownia specjalistyczna, dyplomująca

Program pracowni zbudowany jest wokół zagadnień związanych z funkcjonowaniem komunikatu jakim jest utwór artystyczny. W wymiarze historycznym Pracownia Multimediów stanowi naturalną kontynuację działań prowadzonych w Pracowni Fotografii i Obrazu Video założonej przez Prof. Konrada Kuzyszyna w 2002 roku. Stąd podstawowym środkiem wyrazu jest obraz ruchomy wywodzący się z dziedzin fotografii i video. Obok wykładów, regularnych projekcji i prezentacji dotyczących ww. zagadnień, studenci realizują zadania rozwijające umiejętność rejestrowania, przetwarzania i prezentowania utworu multimedialnego z uwzględnieniem strukturalnej współzależności jego warstwy formalnej i semantycznej. Poszukiwanie istotności przekazu odbywa się poprzez dyskusje dotyczące relacji formy powoływanego utworu, względem potencjału odniesień wynikających z możliwości interpretacyjnych współczesnego odbiorcy. Oprócz realizacji zadań semestralnych konstruowanych na bieżąco w zależności od charakteru grupy, studenci maja możliwość pogłębiania doświadczeń na drodze indywidualnych poszukiwan w oparciu o bazę technologiczną Pracowni i pomoc merytoryczną jej pracownikow.

Zagadnienia teoretyczne:

• Wybrane zagadnienia z historii sztuki.
  • Podstawy semiologii i rola odbiorcy w powstawaniu znaczenia dzieła.
  • Tekst, dźwięk, obraz statyczny i obraz ruchomy jako potencjalne składowe utworu multimedialnego.
  • Relacja pomiędzy znaczeniem utworu a przestrzenią w której funkcjonuje (Przestrzeń ekspozycyjna - przestrzeń publiczna)

Zagadnienia praktyczne:

• Utwór multimedialny jako komunikat wykorzystujący wiele form przekazu.
  • Realizacje obrazu cyfrowego z uwzględnieniem cech strukturalnych medium.
  • Montaż obrazu ruchomego jako forma narracji.
  • Realizacje przestrzenne przy wykorzystaniu mediów łączonych.

Aktywności - wystawy, prezentacje i nagrody za prace zrealizowane w ramach zajęć prowadzonych w Pracowni Multimediów :

Nagroda publiczności w 5. Konkursie Dyplomów Sztuki Mediów odbywającym się w ramach Biennale Sztuki Mediów WRO 2019 we Wrocławiu – Grzegorz Demczuk

Złoty medal w konkursie najlepszych dyplomów ASP w Łodzi, Prime Time 2018 – Magdalena Czyżewska

Grand Prix 5 festiwalu sztuki Młode Wilki 18 w Szczecinie – Marta Krześlak

Nagroda za najlepszy dyplom artystyczny z lat 2015-2018 na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych – Adrianna Gołębiewska

Wystawa 4 Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów, WRO Art Center, Wrocław 2018 - Adrianna Gołębiewska

Od 2016 w Pracowni Multimediów odbywa się cykl warsztatów Muzeum Sztuki w Łodzi na Akademii Sztuk Pięknych. Celem realizowanego we współpracy z Muzeum Sztuki kursu jest wprowadzenie studentek i studentów w teorię i praktykę tworzenia wystaw. Zajęcia są podzielone na dwa bloki. Pierwszy z nich tworzą zajęcia z zespołem kuratorskim muzeum, drugi polega na współpracy z zaproszonym artystą. Dotychczas studenci mieli szansę współpracować z Robertem Rumasem, Robertem Kuśmirowskim, Joanną Rajkowską, Izą Szostak i Igorem Krenzem.

więcej informacji:

miejmiejsce.com/sztuka/kat-padania-kat-odbicia

miejmiejsce.com/sztuka/witamy-w-krainie-piekna-i-prawdy-relacja-z-warsztatow-aspms-2

miejmiejsce.com/sztuka/warsztat-pracy-relacja

miejmiejsce.com/sztuka/zeby-sie-poruszac-wcale-nie-trzeba-zmieniac-swojego-polozenia

entelepentele.msl.org.pl

Wyróżnieni studenci/absolwenci pracowni: