Kursy dla studentów

Miło nam poinformować, że właśnie ukazał się pierwszy numer magazynu artystyczno-naukowego POWIDOKI, wydawanego przez Akademię Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi.

Pismo poświęcone jest znaczącym wydarzeniom artystycznym i naukowym, zawiera krytyczne teksty o sztuce i projektowaniu oraz wywiady z wybitnymi postaciami kultury i szkolnictwa wyższego z Polski i zagranicy.

Tytuł pisma nawiązuje do twórczości Władysława Strzemińskiego – wybitnego artysty, teoretyka sztuki i dydaktyka, jednego z najradykalniejszych twórców związanych z awangardą dwudziestolecia międzywojennego w Polsce oraz do jego „powidoków” – kluczowego pojęcia w teorii widzenia Strzemińskiego – wykorzystanego w jego cyklu obrazów solarystycznych zwanych powidokami światła.

Wydawany cyklicznie magazyn (w 2019 roku planowane jest wydanie trzech numerów pisma) dostępny jest już na rynku, m.in. w salonach Empik.

Redakcja magazynu POWIDOKI

Redaktor naczelna
Marta Ostajewska
Redaktor merytoryczny
Grzegorz Sztabiński
Dyrektor artystyczny
Przemysław Hajek
Korekta
Karolina Kozera
Tłumacz
Elżbieta Rodzeń-Leśnikowska

Temat pierwszego numeru: Moda
Autorzy: Jerzy Antkowiak, Branko Popovic, Junko Koshino, Leslie Holden, Alberto Caselli Manzini, Tomasz Armada, Ryszard W. Kluszczyński, Małgorzata Czudak, Laurel Jay Carpenter, Magdalena Samborska, Agnieszka Ścibior, Wanda Modzelewska, Marta Ostajewska, Karina Dzieweczyńska, Izabela Rosenfeld-Kowalska, Aneta Dalbiak, Małgorzata Salamon, Aleksandra Bąkowska, Sylwia Romecka-Dymek, Marlena Woolford, Monika Krygier, Jolanta Wagner, Renata Sas, Joanna Hrabec, Irmina Aksamitowska-Szadkowska, Bronka Nowicka.

Język: polski, angielski
Termin: wiosna 2019
ISSN 2657-652X

Spis treści:

MIĘDZY TEORIĄ A PRAKTYKĄ

• Hybrydyczna twórczość Junko Koshino / Ryszard W. Kluszczyński
  • Geneza projektów Junko Koshino / Junko Koshino
  • Jerzy Antkowiak – fantasta, „niegrzeczny chłopak” polskiej mody / Małgorzata Czudak
  • Żyję w tej sukni: materialność i tożsamość w performansie wizualnym / Laurel Jay Carpenter
  • Ubiór jako obiekt artystyczny / Magdalena Samborska
  • Rzeźbiarz Mody / Agnieszka Ścibior
  • Rick Owens – pytanie o piękno / Wanda Modzelewska