Strona główna Katedra Biżuterii
Katedra Biżuterii

Katedra Biżuterii jest jedyną katedrą o tej specjalizacji w wyższym szkolnictwie artystycznym w Polsce. Cykl kształcenia realizowany jest w systemie studiów dziennych i zaocznych. Kształci projektantów biżuterii i form złotniczych. Studenci projektują i wykonują: biżuterię unikatową i przemysłową, przedmioty na stół, galanterię metalową, medale, statuetki itp.

Praca ze studentami ukierunkowana jest głównie na rozwijanie indywidualnych predyspozycji artystycznych, wyobraźni, kreatywności i zdolności manualnych. Szczególny nacisk kładziony jest na indywidualną pracę ze studentem, rozwijanie jego wrażliwości, osobowości artystycznej, oryginalności realizowanych projektów oraz perfekcję wykonania w oparciu o zdobytą wiedzę zakresu technologii. Realizacje wykonywane są zarówno w typowych materiałach i technikach złotniczych jak i w materiałach i technologiach alternatywnych, nietypowych surowcach czy technologiach komputerowych. Kształcenie równoległe w pracowniach projektowych i warsztatowych zapewnia studentom optymalne przygotowanie specjalistyczne zarówno jako projektanta przemysłowego jak i niezależnego twórcy. Metody i program nauczania są modyfikowane i dostosowywane do zmieniających się potrzeb rynku. Studenci Katedry Biżuterii corocznie prezentują swoje prace na targach branżowych, w prestiżowych galeriach, biorą udział w licznych konkursach w kraju i zagranicą, zdobywając nagrody i doświadczenie. Możliwość ciągłych prezentacji osiągnięć studentów przyczynia się do ich rozpoznawalności w środowisku projektantów biżuterii i ułatwia kontakty z galeriami. Ilość nagród i wyróżnień zdobywanych przez studentów, absolwentów świadczy o wysokim poziomie realizowanego programu nauczania jak i oryginalności powstających prac, sytuując Katedrę Biżuterię wśród liczących się europejskich ośrodków kształcących w tej dziedzinie sztuki.

Coroczne prezentacje Katedry Biżuterii na targach branżowych:

• „Złoto Srebro Czas”- Targi Biżuterii i Zegarków w Warszawie,
  • „Amberif”- Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich w Gdańsku,

Inne wystawy Katedry:

• Wystawa Studentów Katedry podczas Łódź Design Festival 2013 – 17-27 października 2013
  • Wystawa absolwentów Katedry Biżuterii ASP w Łodzi, „Wspólny Punkt Widzenia II” - Galeria Otwarta, Sandomierz, Rynek 5 - 23 listopada – 13 grudnia 2013
  • Wystawa Pracowni Form Złotniczych podczas Street Food Festiwal w Łodzi - 6.04.2014
  • Wystawa Katedry Biżuterii ASP Łodzi podczas Legnickiego Festiwalu Srebra - 22 kwietnia - 8 czerwca 2014 roku22 kwietnia - 8 czerwca 2014 roku22 kwietnia – 8 czerwca 2014 roku
  • Wystawa Katedry Biżuterii podczas Nocy Muzeów 2014 w Warszawie w budynku głównym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa) – od 17 maja 2014
  • „Biżuteria wczoraj i dziś. Tradycyjne technologie w spotkaniu z nowoczesnymi” Wystawa Katedry Biżuterii ASP w Łodzi i Telšiai faculty of arts, Galeria Odnowa ASP w Łodzi 6 – 20.11 2014

Pracownie:

• Pracownia Biżuterii: