Strona główna S Aleksandra Sumorok

sumorok-aleksandra

Wydział Sztuk Wizualnych
Aleksandra Sumorok

Absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, od 2009 roku adiunkt w ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Autorka artykułów publikowanych w miesięcznikach i rocznikach oraz monografii pt. Architektura i urbanistyka Łodzi okresu realizmu socjalistycznego. Otrzymała nagrodę finałową w ramach programu Nagród Naukowych tygodnika „Polityka” (2012). Uczestniczka krajowych i międzynarodowych konferencji. Wykładała gościnnie na uczelniach zagranicznych (Berlin, Budapeszt, Lubljana, Cluj-Napoca). Zainteresowania badawcze koncentruje na architekturze i wzornictwie polskim XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem okresu realizmu socjalistycznego. Kierownik grantu badawczego nr 173986 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki poświęconego tematyce wnętrz socrealistycznych.