Filename: Stachlewski.png

"Uprawiający z sukcesem malarskie rzemiosło Piotr Stachlewski sięgnął po fotografię. Konsekwentnie przez wiele lat rejestrował setki widoków miasta, w którym dominują grafitti wykonane przez kibiców RTS i ŁKS. W tych fotografiach, pozornie tylko będących cytatami z rzeczywistości, zapisana została dojmująca przemoc i bezsilność. Ludzie wykonujący te wizualne akty wandalizmu, realizują prawdopodobnie potrzebę sprawczości, której nie mogą realizować w bardziej twórczy sposób. Kluby sportowe przydzieliły im rolę widzów, którzy swoje emocje są w stanie rozładować tylko w formie agresywnych zachowań, prowadzących niekiedy do przemocy."

Kurator wystawy: prof. dr hab. Marek Domański

Wernisaż wystawy: 12.01.2024 r. godzina 18.00

Uniwersytecka Galeria Wozownia 11
ul. Marii Skłodowskiej - Curie 11
Łódź

Prof. dr hab. Piotr Stachlewski urodził się w 1964 r. w Łodzi. Studiował na Wydziale Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1983-1988. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Bartczaka. Od 1987 r. pracuje w macierzystej uczelni, w której obecnie kieruje Pracownią Malarstwa i Działań Interdyscyplinarnych. W 2015 r. otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Twórczość w zakresie malarstwa, grafiki, ceramiki i fotografii. Jest członkiem Rady Uczelni ASP w Łodzi. Brał udział w ponad 170 wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, między innymi: Internationale Triennale des Kunstlerisches Hochdrucks Xylon 12 w Szwajcarii w 1994 roku; The 15th SPACE International Print Biennial Seoul w Korei w 2009 oraz 8th International Biennial of Contemporary Prints w Belgii w 2011. Brał również udział w międzynarodowych konkursach i wystawach ceramicznych: III International Triennial of Ceramics UNICUM 2015 w Słowenii. Został uhonorowany między innymi: wyróżnieniem na Krajowej Wystawie Malarstwa Młodych, Konkurs im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w 1996, Grand Prix na I Ogólnopolskim Konkursie Grafiki im. Ludwiga Meidnera w Oleśnicy w 2008, otrzymał również III Nagrodę na X Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie w 2011. W 2020 roku otrzymał Hiromi Paper Award na konkursie Surface Impressions (International Juried Relief Print Biennial) organizowanym przez LUX Center for the Arts – Constellation Studios, w Lincoln stolicy stanu Nebraska (USA).