Artykuły

Biały, poziomy prostokąt, a w centrum niewielkie,  jaskrawozielone koło. W nim  umieszczono białą ikonkę kamery. Z koła wystają wypustki w kształcie anteny, sięgając dwu różnych, lekko transparentnych i okrągłych przyssawek - błękitnej i fioletowej, wczepionych w tło plakatu. Z obu boków obrazu, rozmieszczono pionowo  po pięć żółtych, przylegających do siebie równobocznych trójkątów, kierując ich wierzchołki do środka kadru, niczym rzucane na scenę światła reflektorów.

16 lipca 2021 roku w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego odbyły się obrady jury
konkursu “Lem a Polska Szkoła Plakatu”. Konkurs był skierowany był do studentów Akademii Sztuk
Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Celami konkursu były:

1. Popularyzacja twórczości Lema, próba dotarcia – poprzez sztuki wizualne – do sposobów, w jaki
współcześnie można zainteresować szerszego odbiorcę twórczością pisarza.
2. Nowe odczytanie Lema, unowocześnienie i odświeżenie sposobu obrazowania jego twórczości.
3. Odświeżenie spojrzenia na plakat filmowy, o artystycznych ambicjach, zakorzeniający się w polskiej
tradycji plakatu i szeroko rozumianej tzw. Polskiej Szkole Plakatu.

W ramach projektu, wykonywanego pod nadzorem merytorycznym profesorów Akademii Sztuk
Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, studenci zapoznali się z filmami powstałymi na
podstawie twórczości Lema oraz wysłuchali wykładu dr Wioletty Kazimierskiej-Jerzyk na temat polskiej
szkoły plakatu Zadaniem konkursowym było stworzenie plakatu do wybranego dzieła filmowego.
Zgodnie z regulaminem każdy z uczestników mógł przesłać trzy prace w formacie .pdf, .tiff, .mov i .gif.
Na konkurs wpłynęło 85 prac, wszystkie zostały ocenione pozytywnie pod względem formalnym.

W celu dokonania oceny merytorycznej prac i wyłonienia zwycięzców zostało powołane jury w
składzie:
Aleksandra Dudek (sekretarz)
Piotr Kardas
dr hab. Wioletta Kazimierska-Jerzyk
Teresa Latuszewska-Syrda (przewodnicząca)
prof. Mariusz Łukawski

Po wnikliwym zapoznaniu się ze wszystkimi zgłoszonymi plakatami nagrodzono następujące prace:

I nagroda - Szymon Perzanowski za plakat do filmu “Solaris”
II nagroda - Daria Łuka za plakat cyfrowy do filmu “Golem”
III nagroda - Dominika Cebula za plakat do filmu “Solaris”

I wyróżnienie - Patryk Skoczylas za plakat do filmu “Przekładaniec”
II wyróżnienie - Dominika Szoplik za plakat do filmu “Profesor Zazul”
III wyróżnienie - Marta Nagietowicz za plakat do filmu “Przekładaniec”

Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta w ramach zadania publicznego “Łódź naukowa, Łódź Akademicka 2020/2021” realizowanego przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS w partnerstwie z Fundacją ECES.

logosy urban rorms e653b

logosy center opus 49a72