• plakat.jpg
    Filename: plakat.jpg
    Filename: miniatura.jpg

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Daniela Cybuli, który odbędzie się 25 stycznia 2019 r. o godz. 18.00 w Filharmonii Łódzkiej (ul. Narutowicza 20/22). Ekspozycja będzie czynna do 17 lutego 2019 r.

***

Wystawa "Dom Usherów" jest kolekcją powstałą na potrzeby przewodu doktorskiego, uzupełnioną o nowe prace. Inspiracją prezentowanych realizacji było opowiadanie Edgara Allana Poe "Zagłada Domu Usherów" (The Fall of The House of Usher) oraz powstała na jego podstawie muzyczna interpretacja autorstwa Petera Hammilla o tym samym tytule. Kolekcja malarska składa się z dwóch zestawów prac. Pierwszy ma charakter romantycznej, malarskiej scenografii do filmu animowanego. Drugi cykl jest polem poszukiwań bardziej syntetycznych i czysto plastycznych rozwiązań. Zmienia się tu sposób myślenia, jak i użyta w tracie pracy terminologia. Wystawę uzupełniają plansze przedstawiające szkice i projekty posiadłości ziemskiej w stylu angielskim, a także kadry gotowej makiety cyfrowej. Owa makieta to kluczowy element całej kolekcji, stanowiący punkt wyjścia wszystkich prac malarskich. Łączy ona oba zestawy, pozostawiając otwarte drzwi do dalszych działań.

***

Daniel Cybula

Ur. w 1978 r. w Skierniewicach. W latach 1998-2003 studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2004 r. zrealizował dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Mariana Kępińskiego i w pracowni technik wklęsłodrukowych pod kierunkiem prof. Krzysztofa Wawrzyniaka.
Członek Polskiego Związku Artystów Plastyków. W latach 2005-2007 współpracował z Produkcją Filmową Se-Ma-For przy realizacji "Świtezi" Kamila Polaka oraz nagrodzonego Oscarem "Piotrusia i wilka" Suzie Templeton. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych w Polsce oraz licznych prezentacji zbiorowych w kraju i za granicą. Dwukrotnie wyróżniony podczas Biennale Obrazu QUADRO-ART w Łodzi.
Od 2009 r. pracuje na stanowisku asystenta w pracowni malarstwa na macierzystej uczelni. W 2018 r. obronił tytuł doktora sztuki.