Filename: miniatura.jpg
  • plakat.jpg
    Filename: plakat.jpg

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Recykling 100%”, prezentującej dzieła studentów z Pracowni Papieru, którzy przez ostatni semestr eksperymentowali z tworzeniem papieru z bananowca. Wernisaż wystawy odbędzie się 29 listopada 2018 r. (czwartek) o godz.12.00 w Galerii Lektorium (biblioteka ASP, budynek Centrum Nauki i Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121). Ekspozycja będzie czynna do 6 stycznia 2019 r.

Każdy z prezentowanych na wystawie projektów, przyjął indywidualną formę odpowiedzi na zadane tematem pytanie o piękno zawarte i wydobyte z bezużytecznej (?) materii.

***

Przez kilka miesięcy minionego semestru uczyliśmy się w Pracowni Papieru obróbki i preparowania włókien bananowca, by w rezultacie wykonać papier z jego łodygi, liści i skórek z owoców. Sytuacja dla nas zupełnie nowa, bo przecież niecodziennie ma się do dyspozycji całe bananowe „drzewo”. Dzięki uprzejmości Łódzkiej Palmiarni bananowiec zamiast zostać skompostowany, przyjechał do nas i stał się polem eksperymentów. Zetknięcie z nowym rodzajem włókna przybierało czasem formę walki z wiatrakami, obfitowało w okresy załamania i rezygnacji, gdy kapryśna materia nie dawała się ujarzmić, a papier schnąc kurczył się i wyginał w nieprzewidywalny sposób. Ratunkiem było dodanie do włókien nawet odrobiny innego materiału, wtedy bananowa materia łagodniała. Dlatego, realizacja zadań semestralnych, choć w początkowym założeniu dotyczyć miała jedynie wykorzystywania włókien bananowca została poszerzona o inne materiały. Niemniej, studenci musieli ograniczyć się do tych z recyklingu, a także opierać się o naturalne, nadające się do powtórnego przetworzenia komponenty.

dr hab. Magdalena Soboń