• plakat.jpg
    Filename: plakat.jpg
    Filename: miniatura.jpg

Z bólem zawiadamiamy, że zmarła

prof. Krystyna Nadratowska-Górska

wybitna artystka i pedagog,
projektantka tkaniny unikatowej i przemysłowej,

Prorektor ds. Nauki łódzkiej ASP w latach 1987-1993 oraz 1999-2003.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Wyrazy szczerego współczucia Rodzinie składa
J.M. Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
prof. dr hab. Jolanta Rudzka Habisiak
wraz z całą społecznością akademicką

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 25 października 2019 roku o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym „Doły” (ul. Smutna 1, Łódź).

Urodzona 23 grudnia 1940 r. w Mławie. Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi). Dyplom (specjalizacja tkactwo) obroniła w 1966 roku na Wydziale Tkaniny.

Od 1967 roku do 2011 roku związana zawodowo z macierzystą uczelnią. Początkowo jako asystentka w Pracowni Projektowania Tkaniny Odzieżowej. W 1976 roku, po odbytym przewodzie kwalifikacyjnym, zostaje zatrudniona na stanowisku adiunkta, natomiast w 1986 roku, po przewodzie drugiego stopnia – na stanowisku docenta. W 1991 roku otrzymuje tytuł profesora i zostaje mianowana na stanowisko profesora nadzwyczajnego. Od 1992 roku zatrudniona jest na stanowisku profesora zwyczajnego. W latach 1987–1993 pełni funkcję Prorektora ds. Nauki, zaś w latach 1999–2002 – Prorektora ds. Nauki i Promocji.

Przez całe swoje życie zawodowe związana z Wydziałem Tkaniny i Ubioru, na którym wielokrotnie pełni rolę Kierownika Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej i Kierownika Katedry Tkaniny.

Zawodowo związana również z Zakładami Przemysłu Bawełnianego „Frotex“ S. A. w Prudniku, gdzie w latach 1995–2002, była konsultantką i projektantką. W latach 1995–2007 była członkiem Rady Naukowej przy Instytucie Architektury Tekstyliów w Łodzi, natomiast w latach 2002–2010 ekspertem w Państwowej Komisji Akredytacyjnej przy Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu.

Twórczość w zakresie tkaniny unikatowej i przemysłowej oraz grafiki. Wybitna artystka i pedagog. Wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Jej studenci i absolwenci byli laureatami wielu konkursów artystycznych i zawodowych.

W 2011 roku została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Otrzymała liczne nagrody rektora za osiągnięcia dydaktyczne, organizacyjne i artystyczne, a także była laureatką licznych nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych. Swoją twórczość prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Prace artystki znajdują się w zbiorach wielu muzeów, instytucjach użyteczności publicznej oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, USA, Kanadzie, Holandii, Szwecji, Finlandii i innych.