Wystawy

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy „Tusz. Atrament. Eksperyment" prezentującej prace dr Marzeny Łukaszuk, powstałe w ramach badań statutowych „LEWITUJĄCE KROPKI  – eksperyment malarsko-rysunkowy. Autorska, unikatowa technika atramentowo-tuszowa i jej szerokie zastosowanie w praktycznym warsztacie artysty".

Ekspozycja prezentowana jest od 9 listopada do 30 grudnia 2020 roku w Galerii Lektorium (hol przy bibliotece, budynek Centrum Nauki i Sztuki ASP w Łodzi), jednakże z uwagi na sytuację epidemiczną nie będzie dostępna dla zwiedzających. Wystawa zostanie zaprezentowana w postaci fotorelacji dostępnej na stronie internetowej.

Prezentowane przez dr Marzenę Łukaszuk rysunki nie stanowią cyklu prac o wspólnym podłożu tematycznym, są raczej kolekcją, zbiorem najróżniejszych wielobarwnych i achromatycznych obrazów – historii powstałych na mocy wyobraźni (ilustracji, kolaży), wykonanych w technice atramentowo-tuszowej na papierze kredowym. Takiego rodzaju papier jest gwarantem unikatowości i wyjątkowości techniki, podobnie jak użycie odpowiednich proporcji mieszanek barwnych atramentów i tuszy.

Na wystawie można obejrzeć prace, które ukazują szerokie spektrum możliwości, jakie daje autorska technika. Począwszy od rysunków w klasycznym i czystym ujęciu, to znaczy przy zastosowaniu tylko techniki atramentowo-tuszowej, ale wykorzystanej na różne sposoby (np. wynikające z użycia określonych narzędzi dających ciekawy ślad, efekt), jak również w połączeniu z  innymi technikami lub metodami malarskimi, rysunkowymi czy graficznymi. Są to na przykład stempel, kolaż, druk wypukły, technika sgraffito, grafika cyfrowa, aż po eksperyment z pogranicza dwuwymiarowości płaszczyzny obrazu, po relief, obiekt (te ostatnie formy obrazowania pozostają jeszcze w procesie badawczym autorki prac).
Wystawa jest skierowana do wszystkich, którzy lubią eksperymentować, a najbardziej do studentów i tych, którym bliskie są techniki ilustratorskie. Celem autorki prac jest wzbudzanie wśród młodych ludzi pasji do sztuki w praktyce, eksperymentu formalnego, treściowego i technologicznego w dziedzinie malarstwa i rysunku.

Serdecznie zapraszamy!

do góry