Wystawy

  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 86.22 KB
  • plakat
    Filename: plakat.png
    Size: 464.29 KB

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy Stanisława Baja „Matka", która będzie prezentowana w Galerii OdNowa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (sala 261, II piętro). Ekspozycja zaplanowana jest na okres 12-30 kwietnia br., jednak z powodu sytuacji epidemicznej i okresowego zamknięcia galerii przewidujemy przedłużenie wystawy również na część maja.

Na wystawie zaprezentowany będzie film dokumentalny „Przemijanie w obrazach Stanisława Baja" w reżyserii Hanny Kramarczuk (2017), który otrzymał nagrodę Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem podczas 22. Przeglądu Filmów o Sztuce w 2019 roku.

Prezentowane prace profesora Stanisława Baja, na co dzień prowadzącego pracownię malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wychodzą poza kanon prac, z którego twórczość Profesora jest powszechnie znana. Wystawa prezentuje bowiem Jego rzadko eksponowane rysunki, jak również obrazy tematycznie związane z tytułową Matką.

„Jak powiedzieć o czymś, co się zamyka? Czy o kimś? Pod koniec matka była trochę w swoim świecie, musiałem coś robić, będąc z matką sam na sam w takich okolicznościach. No to ją malowałem, bo co jej mogłem więcej dać. Tyle. Dlatego też rysowałem. Jak opiekowałem się czy jak odwiedzałem. Robiłem taki swój dziennik. Nie wiem, po co. Siedzę, nie ma kontaktu świadomościowego, no to co? No to muszę coś dać. Teraz się okazało, że to jest kilkaset rysunków."

( „Obojętnie, gdzie to jest na świecie" Stanisław Baj/malarz, Muzeum Etnograficzne w Krakowie/2019)


Stanisław Baj – ur. w 1953 roku w Dołhobrodach. W latach 1972-1978 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga w 1978 roku. Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni i prowadzi pracownię dyplomującą malarstwa dla studentów od II do V roku.

Autor ponad 90 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach w kraju i za granicą.

Artysta wystawia głównie malarstwo i rysunek. Początkowo malował sceny rodzajowe inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. XX wieku jego twórczość skupia się na pejzażu (głównie rzeka Bug) oraz malarstwie portretowym. Obrazy mają cechy uniwersalne, a zarazem symboliczne, zwłaszcza liczne portrety matki artysty oraz zakola dzikiej rzeki Bug, malowane wprost z natury, od realistycznych po abstrakcyjne.

do góry