Wystawy

  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 73.15 KB

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy prezentującej prace uczestników międzynarodowego projektu „Kafka – przełamywanie granic".

Autorem projektu KAFKA 2024 jest prof. Zbigniew Bajek związany z ASP w Krakowie, dla którego twórczość Franza Kafki od lat stanowi punkt odniesienia i źródło inspiracji. Wpływ Franza Kafki na sztukę – nie tylko literaturę – jest nie do przecenienia. Dzieło Kafki inspiruje ludzi filmu, teatru, twórców z obszaru sztuk wizualnych. Fascynuje ich nie tylko głęboka znajomość ludzkiej psychiki zapisana w dziełach praskiego pisarza, ale także nieograniczona wyobraźnia, plastyczność jego wizji i forma – prosta, wręcz oschła, a jakże nośna. Świat Kafki to nieprzebrany zbiór wstrząsających i poruszających obrazów, bliskich i czytelnych tym, którzy, obdarzeni podobną wrażliwością, zachwycają się fenomenem życia i przerażają nim.

Prof. Zbigniew Bajek jest pomysłodawcą i koordynatorem interdyscyplinarnych, międzynarodowych projektów artystycznych „Ślōnski Kafka" oraz „Kafka – przełamywanie granic", w obrębie których zaproszeni artyści interpretowali na język plastyczny aforyzmy Kafki ze zbioru „Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze". Powstała licząca kilkaset prac kolekcja czarno-białych obrazów, rysunków, grafik, rzeźb, instalacji, fotografii, prac cyfrowych...

W ww. projektach wzięło udział ponad 300 artystów (studentów, doktorantów, absolwentów i pedagogów uczelni artystycznych z Polski, Europy i świata), odbyło się kilkanaście wystaw oraz szereg warsztatów z udziałem studentów, uczniów, dzieci, osób starszych oraz więźniów.

W ramach projektu KAFKA 2024 planowane są prezentacje prac w galeriach polskich i zagranicznych, a zwieńczeniem całości ma być duża międzynarodowa wystawa, obszerne wydawnictwo i cykl warsztatów, które będą przeprowadzone w 2024 roku – wówczas minie 100 lat od śmierci autora „Procesu”.

Kuratorem wystawy jest dr Robert Jundo.

Ważne informacje:

Wystawa jest prezentowana online w Galerii PIXEL ASP Łódź.

do góry