Wystawy

  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 149.34 KB
  • plakat
    Filename: plakat Miasta wynalezione.jpg
    Size: 591.21 KB

Serdecznie zapraszamy do Galerii „Politechnika”, działającej przy Politechnice Łódzkiej (ul. Żeromskiego 116a), na wystawę „Miasta wynalezione”, prezentującą kolekcję grafik Alicji Habisiak-Matczak. W budynku głównym Wydziału Chemicznego oraz w Bibliotece Chemicznej można oglądać akwatinty, akwaforty i drzeworyty będące autorskimi fantazjami architektonicznymi. Wystawa czynna jest do końca kwietnia 2021 roku.

Tytuł wystawy nawiązuje do cyklu prac „Carceri d’Invenzione” („Więzienia wynalezione”) osiemnastowiecznego akwaforcisty Giovanniego Battisty Piranesiego, autora kaprysów architektonicznych, m.in. na temat starożytnych ruin Rzymu i wspomnianych więzień.

Alicja Habisiak-Matczak jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie na Wydziale Sztuk Pięknych prowadzi Pracownię Technik Wklęsłodrukowych. Jest także opiekunką Koła Naukowego „Eksperymentarium”. W 2016 roku wraz ze studentami uczestniczyła w ścieżce edukacyjnej „Sztuka chemią inspirowana” na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej.

Prezentowane grafiki są wynikiem prowadzonych przez autorkę badań nad zastosowaniem blach żelaznych w druku wklęsłym, nad nietoksycznymi technikami wklęsłodrukowymi czy nad akwatintą solną. Na wystawie można także obejrzeć grafiki zrealizowane z użyciem lasera.

Inspirację stanowi architektura miast, które znalazły się na mapie artystycznych podróży Alicji Habisiak-Matczak: Urbino, Rzym, Ostrawa, Buenos Aires, Paryż, Luksemburg, ale też bliska sercu Łódź. Są to autorskie wizje będące połączeniem zrobionych na miejscu szkiców rysunkowych i zdjęć oraz twórczych przekształceń zaobserwowanego pejzażu miejskiego.

Powstałe czarno-białe obrazy są syntezą rzeczywistości, na pograniczu snu, wspomnienia czy futurystycznej wizji. Dworce, lotniska, centra handlowe i kulturalne – ukazane przestrzenie pozbawione są postaci ludzkich, przepełnia je zaskakująca cisza miejsc, które zazwyczaj kojarzą się ze zgiełkiem, z tłumem i z bogactwem bodźców. Jednocześnie grafiki są hołdem dla człowieka i jego dzieła, a także nieoczekiwanym komentarzem do pandemicznych realiów.

W dwóch przestrzeniach wystawienniczych można zobaczyć 44 prace w różnej skali: od małych form graficznych formatu 7,5 x 10 cm aż po wertykal 200 cm x 70 cm. Większość grafik pochodzi z lat 2020-2021 i prezentowana jest po raz pierwszy, pozostałe powstawały w latach 2016-2019.

Godziny otwarcia wystawy

Klub PŁ: pn.-pt., godz. 9.00–15.00
Biblioteka Chemiczna: pn, godz. 13.00-19.00, wt.-pt. 9.00–15.00

Kurator wystawy: dr hab. Piotr Mastalerz
Komisarz Galerii „Politechnika”: dr Witold Staszewski
Projekt katalogu, plakatu i zaproszenia: dr Małgorzata Walaszczyk

do góry