Wystawy

  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 206.06 KB
  • plakat
    Filename: plakat.jpg
    Size: 827.86 KB

Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy prof. Jolanty Rudzkiej Habisiak oraz Julie Oakes „SHE & SHE” prezentowanej w Galerii Test Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie (ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa). Wystawę będzie można obejrzeć od 13 listopada 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. na stronie internetowej galerii pod adresem www.galeriatest.pl.

Wystawa Jolanty Rudzkiej Habisiak i Julie Oakes „SHE & SHE” prezentuje dwie różne postawy artystyczne wyrosłe na gruncie polskiej i amerykańskiej sztuki kobiet.
Prace Jolanty Rudzkiej Habisiak cechuje ogromna rozpoznawalność. Z pewnością twórczość ta ściśle się łączy z tradycjami wypracowanymi w łódzkiej PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi), a immanentne cechy towarzyszące realizacjom artystki to dynamika oraz piękna synteza koloru, materiału i techniki.
Zdyscyplinowane, podporządkowane organizującemu kompozycje rytmowi, precyzyjnie wykonane z ulubionych materii - skóry czy papieru - przyciągają uwagę światłocieniowymi efektami, lekkością i elegancją formy. Proponują całą gamę odniesień, zapytań, suflują żartobliwe bon-moty, bywają przekorne i poetyckie.
Artystka z łatwością porusza się w każdym z niosących odmienne wyzwania obszarów. Rozbudowane instalacje, realizacje przestrzenne, imponujące kompozycje „naściennne”, kameralne księgi i grafiki łączy ten sam stosunek do materii: nieustannie poznawczy, nieustannie eksperymentatorski.
Obszar artystycznych odniesień Julie Oakes obejmuje ochrona środowiska, prawa kobiet, spirytyzm, aktywizm artystyczny i korzyści płynące z różnorodności kulturowej. W swoich pracach wykorzystuje malarstwo, ceramikę, szkło, instalację i wideo. Ukończyła studia magisterskie w dziedzinie sztuk wizualnych na Uniwersytecie Nowojorskim oraz uzyskała tytuł magistra nauk społecznych i politycznych w New School for Social Research w Nowym Jorku.
Bez względu na temat Julie Oakes charakteryzuje wizjonerskie podejście i wielka wrażliwość w narracji. Niezależnie od tego, artystka zajmuje się z natury trudnymi tematami czy przesuwa granice konstrukcji duchowych i feministycznych, jej bogata wyobraźnia i przenikliwa perspektywa podporządkowane są opanowaniu artystycznego kunsztu.
Twórczość obu artystek łączy multidyscyplinarność, aspekty malarskie, konstrukcyjne, wrażliwość na kolor, sensualność w podejściu do materii oraz swoisty „biologizm” i „organiczność” w logicznych i wyważonych kompozycjach, pełnych witalności i poczucia harmonii.

Zapraszamy.

do góry