Wystawy

  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 174.82 KB
  • plakat
    Filename: plakat.jpg
    Size: 1140.47 KB

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy „Rysunek" prezentującej prace prof. nadzw. Zdzisława Wiatra z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego im. J. Długosza w Częstochowie. Ekspozycja będzie prezentowana na kanale YouTube Galerii Pixel Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Zdzisław Wiatr urodził się 8 kwietnia 1960 r. w Głubczycach. W latach 1981-1986 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W latach 1986-1987 uzyskał stypendium Ministra Kultury i Sztuki dla młodych twórców. Jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Plastyki Akademii im. J. Długosza w Częstochowie. Współpracował z miesięcznikiem „Res Publica" w Warszawie. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, malarstwem i fotografią.

Podstawą moich działań rysunkowych, artystycznych są dwa elementy: widzenie piękna pochodzącego z różnych źródeł oraz nieskrępowana żadną kalkulacją moja otwartość. Mają one zasadnicze znaczenie na wybór narzędzi i sposobów przekazywania informacji. Powodem zainteresowań są dla mnie prozaiczne obrazy – dynie, które wyrosły w moim ogrodzie, pies sąsiada czy światło na wodzie. Odbijam tektury faliste, krawędzie pudełek. Siatki budowlane, firanki traktuję jak szablon i przez nie rysuję markerami czy szerokimi pędzlami. Raster ekranu komputera zamieniam stemplowaną folią bąbelkową. Łączę stemplowane ślady materii „rzeczy niskiej rangi" (Tadeusz Kantor) z rysunkiem, wielokrotnie powtarzam bądź zmieniam kolejność tych działań.

W procesie tworzenia nieodzownym elementem jest też PRZYPADEK. To on prowokuje i zmusza mnie do przejmowania przez wyobraźnię powstałego śladu.

Kurator wystawy: dr Robert Jundo

Zapraszamy.

do góry