Wystawy

  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 89.16 KB
  • plakat
    Filename: plakat.jpg
    Size: 436.82 KB

Zapraszamy do oglądania wystawy „Zobacz” dra Artura Chrzanowskiego, prezentowanej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi FOTOFESTIWAL 2020. Otwarcie wystawy odbędzie się 2 października o godz. 20.00 w budynku Motyl UŁ przy ul. Sienkiewicza 21 w Łodzi. Ekspozycję będzie można oglądać do 25 października 2020 r.

Czemu służy kolekcjonowanie zdjęć z podróży? Czy z potrzeby gromadzenia obrazów czy raczej z wilczego apetytu na posiadanie dowodów własnych wspomnień? Ile i co pamiętamy z wakacyjnych wyjazdów?

Kiedy teraz, w czasach pandemii o tym myślę, mam wrażenie, że wszystko zaczęło się od próby obiektywizacji własnego doświadczenia turysty. Podróżując po świecie nasza pamięć w dużej mierze uzależniona jest od kolekcji gromadzonych zdjęć jako pamiątek fotograficznych – robionych odruchowo, często powielających motywy z pocztówek czy folderów. Pamięć jednostkowa bywa w kontrze względem pamięci zbiorowej, a wartość fotografii, które chcemy zachować, to często wartość samych wspomnień. Wystarczy na chwilę wyabstrahować je z otoczenia, skupić się na ich kształtach, by przypomnieć sobie te wrażenia, których nie dało się sfotografować. Być może jest to potrzeba porzucenia tego, co zastane i wyjście poza obowiązujące ramy, potrzeba posiadania własnej „wyspy”. Zgromadzone wyspy pamięci tworzą realną mapę, a z czasem – być może – odrębny nowy świat.

See the world before you leave it!”*

Artur Chrzanowski

Serdecznie zapraszamy.

*Przytoczony cytat to tytuł zdjęcia z 1952 roku, którego autorką jest Dorothea Lange.

do góry