Wystawy

  • miniatura
    Filename: Lockdown_miniatura.jpg
    Size: 159.33 KB
  • plakat
    Filename: pakat_Lockdown-plakat_516.jpg
    Size: 220.79 KB

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wirtualnej międzynarodowej wystawy LOCKDOWN 2020 PATA uniting PEOPLE, prezentującej prace zrealizowane w okresie kwarantanny przez uczestników i wykładowców Letnich Międzynarodowych Kursów PATA organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, która dostępna jest tutaj:

Do wystawy zaproszeni zostali wszyscy uczestnicy ośmiu edycji kursów z lat 2013-2020 (w tym osoby zapisane na PATA 2020), wykładowcy, asystenci oraz członkowie zespołu organizacyjnego. Wystawa ma charakter interdyscyplinarny – każdy twórca mógł zaprezentować maksymalnie trzy prace o dowolnym temacie, technice i formacie, a więc będzie można zobaczyć prace wykorzystujące wszelkie techniki grafiki warsztatowej, rysunek, komiks, tkaniny, druk na tkaninie, fotografie, plakaty, książki artystyczne, wideo, performance, poezję, tekst literacki, utwór muzyczny itp.

Wszystkie prezentowane prace powstały w okresie pandemii, niosą więc różnego rodzaju odniesienia do COVID-19. Począwszy od najprostszych, jak data powstania dzieła, przez te dotyczące wyboru tworzywa, ograniczonego z racji powstawania prac w domowej izolacji, aż po nawiązania tematyczne czy wręcz filozoficzne.

To, co odróżnia tę ekspozycję od innych, to nietypowa formuła prezentacji – wystawa w toku (exhibition in progress) zapoznawać będzie odbiorców z dziełami sukcesywnie, w miarę ich powstawania i nadsyłania. Nie ma więc konkretnych ram czasowych, a prace kolejnych artystów dołączać będą do wirtualnej galerii aż do czasu zakończenia pandemii.

W 2021 roku planowana jest druga odsłona wystawy, w ramach której prace prezentowane będą w galeriach Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. O dokładnym terminie będziemy informować na naszej stronie.

Wystawa powstaje we współpracy z Międzynarodowym Centrum Sztuki KAUS Urbino. Kuratorami wystawy są inicjatorzy i koordynatorzy Letnich Kursów PATA – Alicja Habisiak-Matczak i Giuliano Santini. 

Przeplot to słowo najlepiej definiujące tendencje, które pojawiły się na samym początku i które były stopniowo rozwijane przez osiem lat trwania Letnich Kursów PATA. Sploty znaków w technikach graficznych, przeploty włókien w sztuce tkaniny, które to dyscypliny są tematem naszej propozycji edukacyjnej, dopełniają przeploty relacji pomiędzy setkami uczestników. Znaleźli tu idealne warunki, by rozwijać swoją kreatywność pod opieką pełnych pasji wykładowców i asystentów. Odnaleźli tu także gościnne miejsce, dzięki któremu powstały okoliczności sprzyjające rozwojowi relacji międzyludzkich, co z kolei zaowocowało trwałymi przyjaźniami i licznymi przedsięwzięciami artystycznymi realizowanymi poza bezpośrednim środowiskiem PATA.

Wszystko to zderzyło się nagle z globalną pandemią, konsekwencją której jest wiele ludzkich ofiar i społecznych cierpień, w których cieniu wciąż się znajdujemy. Każdy z nas musiał zmierzyć się z nowym sposobem życia, z nowym sposobem komunikowania się i ze zmianami społecznymi, które głęboko zmieniły nasz codzienny tryb życia. Lockdown zamknął nas w domu, ale równocześnie otworzył na nową twórczość, wypływającą z prostej obserwacji tego co mamy „pod ręką” i co w nowy sposób staje się instrumentem pracy czy tematem twórczym.

Ze wszystkich stron świata, każdy, z własnym bagażem kulturalnym, odpowiedział na atak wirusa: czy to śpiewając lub grając, czy to rysując, czy też gotując, jak nigdy przedtem, zarazem demonstrując, że kreatywność człowieka jest jego niepohamowaną częścią i nawet najbardziej niekorzystne warunki nie mogą jej zatrzymać.

Kuratorzy wystawy:
Alicja Habisiak-Matczak
Giuliano Santini

do góry