Wydarzenia

  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 109.72 KB
  • plakat.jpg
    Filename: plakat.jpg
    Size: 230.47 KB

Z bólem zawiadamiamy, że zmarł

prof. Andrzej Jocz

wybitny artysta rzeźbiarz, 
zasłużony profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Wyrazy głębokiego współczucia 
Rodzinie 
składają

Rektor, Senat oraz pracownicy i studenci 
Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

***

Pogrzeb odbędzie się w środę, 28 sierpnia 2019 roku o godzinie 12.00 na Cmentarzu Komunalnym "Doły" w Łodzi.

Urodzony 8 sierpnia 1941 r. w Wilnie. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi). Dyplom z wyróżnieniem obronił w 1966 roku na Wydziale Ubioru. Od 1967 roku do 2011 roku związany zawodowo z macierzystą uczelnią. Początkowo jako asystent w Pracowni Rzeźby doc. Mieczysława Szadkowskiego w Katedrze Podstawowego Kształcenia Artystycznego. W 1975 roku, po odbytym przewodzie kwalifikacyjnym, zostaje zatrudniony na stanowisku adiunkta, natomiast w roku 1986 roku po przewodzie kwalifikacyjnym drugiego stopnia - na stanowisku docenta. W 1992 roku został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego. W 1994 r. otrzymuje tytuł profesora sztuk plastycznych. W 1995 roku zostaje mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego. W latach 1987-1990 pełni funkcję kierownika Katedry Kształcenia Ogólnoplastycznego na Wydziale Włókienniczym.

Od lat studenckich był cały czas związany z Wydziałem Tkaniny i Ubioru (pod różnymi nazwami). Przez ponad 36 lat prowadził Pracownię Rzeźby.

Członek senatu Akademii. Autor „Ściany Pamięci” w ASP w Łodzi. Za swoją twórczość i pracę naukowo-dydaktyczną otrzymał liczne nagrody rektora, medale i wyróżnienia. Zawodowo związany również z Politechniką Łódzką gdzie był zatrudniony jako nauczyciel akademicki - przez wiele lat na stanowisku profesora zwyczajnego. Od 1990 r. prowadził pracownią rzeźby Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Twórczość w zakresie rzeźby monumentalnej i kameralnej a także sporadycznie w zakresie malarstwa, rysunku i grafiki.

Swoja twórczość prezentował na licznych wystawach lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych (Niemcy, Włochy, Węgry, Francja) i na piętnastu indywidualnych (Łódź, Warszawa, Kraków, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Kazimierz Dolny n. Wisłą, Kalisz, Pabianice, Wrocław, Ostrów Wlkp.).

W Łodzi znany jest szczególnie jako autor kompozycji rzeźbiarskich w przestrzeni urbanistycznej, plenerowej i architektonicznej wykonanych własnoręcznie według własnej technologii.

do góry
Poprzednia wersja strony ASP