Wydarzenia

W imieniu organizatora – Fundacji Edukacji Wizualnej – zapraszamy na Fotofestiwal, który będzie się odbywać w dniach 10-27 czerwca 2021 r. Jednocześnie jest nam niezmiernie miło poinformować, że w tym roku Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi jest oficjalnym partnerem wydarzenia.

Przed nami największy w dwudziestoletniej karierze Międzynarodowy Festiwal Fotografii – Fotofestiwal. Jubileuszowa edycja to dwa centra festiwalowe, prezentacje prac ponad 150 artystów i artystek oraz ponad 40 wystaw i wydarzeń w całym mieście. Spragnionych obcowania z kulturą poza siecią Fotofestiwal zaprasza do Łodzi między 10 a 27 czerwca – wszystkie wystawy i wydarzenia odbędą się na żywo. W programie znajdują się wystawy poświęcone Łodzi, m.in. „Reinkarnacja”, „Opowieści z miasta Łodzi” oraz „Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii” – pierwsza w Polsce ekspozycja fotografii z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Nie zabraknie także wystaw międzynarodowych w ramach Programu Otwartego. Gościnnie odbędzie się Parallel Review – międzynarodowy przegląd współczesnej fotografii oraz Miesiąc Fotografii w Mińsku.

Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej

Współorganizatorzy: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Fabryka Sztuki w Łodzi

Centra festiwalowe:

Art_Inkubator w Fabryce Sztuki

OFF Piotrkowska Center

OPG Property Professionals

Główni partnerzy: Miasto Łódź, EPP Futures, Parallel, Kreatywna Europa, Procurarte, Muzeum Sztuki w Łodzi, Uniwersytet Łódzki, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Szkoła Filmowa w Łodzi

Partnerzy: Progressivo, Veolia, HP, Fabryka Kreatywności, Fuzja Echo, Miesiąc Fotografii w Mińsku, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Pileckiego, Wallonie-Bruxelles, Instytut Camoes, Włoski Instytut, Łódzki Dom Kultury, Polówka, Wytwórnia Filmów Oświatowych, O!PLA | Ogólnopolski Festiwal Animacji, FINA, Radio Kapitał


FULLSCREEN. Presja obrazu – klaster wystaw indywidualnych

Ile zrobiliśmy dziś zdjęć? Ile wrzuciliśmy do netu? Jakich? Z jakiego powodu? Po co? Ile widzieliśmy dziś obrazów? Na ulicach, na ekranach, w głowach. Ile z nich zatrzymało nasz wzrok? Którym poświęciliśmy uwagę? Na jak długo? Dlaczego? Co robiliśmy dziś z obrazami? Polubiliśmy, szerowaliśmy, skrolowaliśmy, tagowaliśmy, kopiowaliśmy, montowaliśmy, kasowaliśmy, komentowaliśmy, zgłaszaliśmy…? Czego chcemy od obrazów? Czy ukazują świat? Czy świat stwarzają? Czy pokazują rzeczywistość, czy same nią są? Czy zauważamy różnicę? Czy jeszcze możemy ją dostrzec? W jaki sposób? Jak dużo widzimy „na własne oczy”, a ile „okiem kamery” ? Czy możemy jeszcze odróżnić nasze spojrzenie od spojrzenia maszyn? Czy ma to jakiekolwiek znaczenie? Nieskończony ocean obrazów generuje nieskończoną ilość pytań. Żyjemy w świecie, obrazów i z obrazów, dzięki obrazom i w obrazach. Pod presją obrazów.

„FULLSCREEN. Presja obrazu” to wystawa ukazująca różnorodne wymiary wpływu obrazów na nasze życie i skomplikowanych naszych z obrazami relacji. Pytania o poznawczą wartość obrazów technologicznych przenikają się z badaniem wpływu obrazów na tożsamość indywidualną i zbiorową. Analiza medialnych technik obrazowania, sąsiaduje z problematyką opresji wizualnej widzianej zarówno w perspektywie społecznej, politycznej, kulturowej, jak i jednostkowej, indywidualnej, psychologicznej. Demokratyzacja twórczości wizualnej i nieskończona różnorodność postaw twórczych zderzona zostaje z problemem standaryzacji i unifikacji masowej (nad)produkcji obrazów. Kwestii wolności wypowiedzi i swobody operowania obrazami w globalnej przestrzeni Internetu towarzyszą pytania o niejednoznaczne, a często wprost negatywne konsekwencje przekraczania granic prywatności, indywidualnej i społecznej wrażliwości i bezpieczeństwa.

FULLSCREEN to różnorodność perspektyw, punktów i sposobów widzenia „świata obrazów”.

Maciej Ożóg

Dominika Sadowska | „1:9"

Agnieszka Chojnacka | „Ćwiczenia z patrzenia – zadania okienne / Looking exercises – window tasks"

Dagmara Bugaj | „The Image Catcher, 2021"

Anita Osuch i Krystian Berlak | „Scheme, 2021"

Marek Domański | „BLACK SCREEN, 2021"

Łukasz Ogórek | „FULLSCREAM. Przesłyszenia / Mishearing"

Anna Bąk | „Garść brudu mówi, że była kiedyś głową włosów / One handful of dirt says, I was once a head of hair"

Bartłomiej Flis | „Kokpit / Cockpit"

Konrad Kultys | „SKERM"

Marek Herbik | „Spadanie 2021 / Falling down 2021"

Artur Chrzanowski | „Odbicie / Reflection"

Maciej Rawluk | „horizon screen"


Artur Chrzanowski | „Przypadek Łodzi”

Wystawa jest częścią projektu „Program Miasto”.

Miejsce: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Willa
ul. Wólczańska 31, Łódź

Wernisaż online: 14.05.2021, godz. 11:00
Czas trwania wystawy: 15.05 – 13.06.2021
Godziny otwarcia: 11.00-18.00 (wt.-pt.); 11.00-17.00 (sob.-nd.)
3.06.2021 – galeria nieczynna

Spotkanie finisażowe z Arturem Chrzanowskim: 12.06.2021, godz. 11:00

Więcej o wystawie:

Więcej o projekcie „Program Miasto”:


Wystawa prac studentów z Pracowni Fotografii Reklamowej ASP w Łodzi

Wystawa prac studentów i studentek z Pracowni Fotografii Reklamowej dra hab. Marka Herbika, prof. uczelni, Instytutu Fotografii i Multimediów ASP w Łodzi.

Założeniem przedmiotu Pracowni Fotografii Reklamowej jest wyposażenie studentów w podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu warsztatu fotografii oraz zaznajomienie się z różnorodnością postaw obecnych we współczesnej fotografii, w jej wymiarach: użytkowym, artystycznym i społecznym. Przedmiot ma na celu przygotowanie studentów do samodzielnego działania w przestrzeni sztuki współczesnej. Zajęcia koncentrują się wokół dialogu pomiędzy autorskim sposobem obrazowania a tradycją obrazowania fotograficznego. Studenci odnoszą się w swoich działaniach twórczych zarówno do osobistych doświadczeń, jak i zjawisk współczesności, interpretując je za pomocą fotografii. Forma realizacji tematów pozostaje otwarta także na działania wykraczające poza klasyczne granice medium. Charakter realizowanych tematów i ćwiczeń prowokuje do wnikliwej i krytycznej analizy zjawisk rzeczywistości, a następnie prowadzi do ich kreatywnego przepracowania w procesie konceptualizacji i tworzenia wizualnych narracji.

Miejsce: Domu Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17, Łódź

Wernisaż online: 9.06.2021, godz. 17:00
Czas trwania wystawy: 10.06.2021 – 27.06.2021
Godziny otwarcia: 10.00-18.00 (wt – pt); 11.00-16.00 (sob – nd)

Więcej o wystawie


Maciej Rawluk | „Sukcesje”

Ekspozycja jest częścią wystawy „Opowieści z Miasta Łodzi”.

Dr hab. Maciej Rawluk, prof. uczelni prowadzi Pracownię Dokumentu Fotograficznego w Instytucie Fotografii i Multimediów.

Kilkumetrowe drzewa rosnące dziko na dachach, na gzymsach kwitnące rośliny, których nikt nie sadził, zielony strumień glonów, który pojawił się pod urwaną rynną. Obserwuję i fotografuję przykłady sukcesji roślin w środowisku miejskim. Zjawisko to interesuje mnie z kilku powodów. Pierwszy – „botaniczny” – związany jest satysfakcją poszukiwacza. Przejawia się w znajdowaniu okazów rosnących w nieprawdopodobnych nieraz miejscach. Drugim jest chęć opowiadania o mieście, jego kondycji, warstwach i przeznaczeniach. A trzeci to pretekst do refleksji nad pojęciem Kultury (rozumianej jako wszystkie ludzkie wytwory) i Natury. Dzisiaj, mimo iż wydaje się, że przez rozwój techniki Natura jest w defensywie, to jednak obserwacja sukcesji pokazuje kruchość Kultury. Wszelkie i nieuniknione zaniedbanie, zaprzestanie, pozostawienie, porzucenie, wycofanie, odstąpienie zastąpione zostanie elementami Natury. I przez pojęcie Natury nie należy tu rozumieć tylko sprawiającą nam radość przyrodę. Sukcesja to proces, który odbywa się mimo nas, nie prosi o zgodę czy akceptację. To chyba dobrze.

Miejsce: Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3, Łódź
Otwarcie: 10.06.2021, godz. 19:00-22:00
Czas trwania wystawy: 10-27.06.2021

Więcej o projekcie „Opowieści z Miasta Łodzi”:


„Łódź – mapa i terytorium”

Wystawy prac studentów i studentek Pracowni Dokumentu Fotograficznego.

Artyści i artystki biorący udział w wystawie:

Agnieszka Krassowska, Aleksandra Chęcińska, Aneta Przydział, Dominika Janerka, Dominika Jóźwiak, Gabriela Pawlik, Jan Kazimierz Barnaś, Julia Szwed, Justyna Maluty, Maja Szewczykowska, Małgorzata Wrońska, Maria Averkieva, Marta Maciejewska, Matylda Uszyńska, Tomasz Jeziorski, Wojciech Kamerys, Zuzanna Gołaś

Opieka artystyczna:
dr hab. Maciej Rawluk, prof. uczelni
Franek Ammer

Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

Otwarcie wystawy: 10.06.2021, godz. 19:00
Czas trwania: 10-27.06.2021

Więcej o wystawie:


„Trudna Miłość”

Wystawa prac studentów i studentek Instytutu Fotografii i Multimediów.

Wystawa jest częścią projektu „Program Miasto”.

Artyści i artystki biorący udział w wystawie:

Jan Barnaś, Dawid Furkot, Tomasz Jeziorski, Wojciech Kamerys, Patrycja Maciaszek, Anna Madeńska, Hanna Musiałek, Szymon Perzanowski, Michał Szufla, Julia Szwed

Kurator: Dominika Sadowska

To jest miejsce, do którego się tęskni, przebywając gdzie indziej, choćby wydawało się, że w każdym innym miejscu jest lepiej, że lepiej jest wszędzie. Ta miłość jest trudna. Łatwo pomylić ją z litością. Być tu. Próbując oswoić te stare ulice – koryta po wyschniętych rzekach. Poznając tutejszy dialekt, należący do języków, które funkcjonują tylko w ścisłej symbiozie z wyrazem oczu. Idąc wzdłuż ulic, uważać, żeby nie zostać wchłoniętym przez mury.

Miejsce: Galeria ASP, ul. Piotrkowska 68, Łódź

Wernisaż: 10.06.2021, godz. 17:00
Czas trwania wystawy: 10-25.06.2021
Godziny otwarcia: 11:00-18:00 (wt.-pt.), 11:00-15:00 (sob.)

Więcej o projekcie „Program Miasto”:


Dominika Sadowska | „1:9”

Ekspozycja jest częścią klastra wystaw indywidualnych „FULLSCREEN. Presja obrazu”.

Wystawa „1:9” to pierwsza odsłona projektu badającego relacje pomiędzy galeryjną przestrzenią ekspozycji, jej fizyczną symulacją i ich wirtualnymi reprezentacjami.

Sytuacja przestrzenna zostaje zmultiplikowana. Wystawa pojawia się w przeskalowanej wersji, oferując odbiorcy namiastkę ekspozycji, a docelowe rozmiary całości funkcjonują jedynie w świecie wirtualnym.

Próba negocjacji wielkości prac stanowi odpowiedź nie tylko na zjawisko nadprodukcji i nadmiaru tworzonych artefaktów. Jest zwróceniem uwagi na potrzebę weryfikacji wyobrażeń dotyczących rzeczywistych odpowiedników cyfrowego świata, na ich istniejącą często nieprzystawalność.

Czy w obliczu wszechobecnej cyfrowej reprodukcji sposób istnienia oryginału posiada jeszcze znaczenie?

Miejsce: OFF Piotrkowska Center, Piotrkowska 138/140

Otwarcie wystawy: 11.06.2021, godz. 19:00 (ostatnie wejście o 21:30)
Czas trwania: 10-27.06.2021

Więcej o projekcie „FULLSCREEN. Presja obrazu”:


Anita Osuch / Krystian Berlak | „SCHEME”

Ekspozycja jest częścią klastra wystaw indywidualnych „FULLSCREEN. Presja obrazu”.

Wystawa „SCHEME” rozszerza tradycyjne rozumienie rzeczywistości, wprowadzając odbiorcę w doświadczenie augmented reality.

Miejsce: OFF Piotrkowska Center, ul. Piotrkowska 138/140
Otwarcie wystawy: 11.06.2021, godz. 19:00
Czas trwania: 11–27.06.2021

Więcej o projekcie „FULLSCREEN. Presja obrazu”:


Dagmara Bugaj | The Image Catcher

Ekspozycja jest częścią klastra wystaw indywidualnych „FULLSCREEN. Presja obrazu”.

Co wyświetlane jest na powierzchni pustej kartki światłoczułego papieru? Czy samonaświetlający się ekran o wiele bardziej niż wszystkie wcześniejsze formy obrazu daje patrzącemu poczucie uczestnictwa w rzeczywistości pokazanej na obrazie? Czy tylko symuluje zjawiska na jego wzór? 

Przyjmując za Lvem Manovichem, że EKRAN to świetlna przestrzeń, na której kształtowane są obrazy, a „Obraz w tradycyjnym rozumieniu dłużej nie istnieje! I tylko z przyzwyczajenia określamy mianem „obrazów” to, co widzimy na ekranie czasu rzeczywistego”, powołałam pracę o istocie obrazu fotograficznego, o medium, o rejestrowaniu, o naświetlaniu i o wyświetlaniu świata. 

Miejsce: OFF Piotrkowska Center, ul. Piotrkowska 138/140
Otwarcie wystawy: 11.06.2021, godz. 19:00
Czas trwania: 11–27.06.2021

Więcej o projekcie „FULLSCREEN. Presja obrazu”:

do góry