Wydarzenia

  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 37.91 KB

Serdecznie zapraszamy na wystawę Grupy Powidoki, którą tworzą Andrzej Jan Bator, Jacek Galewski, Robert Jundo, Maksymilian Kreutz Majewski. Wystawa prezentowana będzie w Galerii Biblio-Art w Bibliotece Politechniki Łódzkiej (ul. Wólczańska 223, budynek B22).

Ekspozycja będzie prezentowana od 30 kwietnia do 15 maja 2021 r., jednak z powodu sytuacji epidemicznej otwarcie i zwiedzanie wystawy jest możliwe pod rygorem zachowania przepisów sanitarnych.

***

Grupa Powidoki powstała w 2017 roku – roku awangardy. Celem naszym jest kontynuowanie założeń światowej awangardy, artystycznych założeń, idei twórców XX wieku. Nazwa grupy zobowiązuje do kontynuacji, poszukiwania i rozwijania artystycznych wizji Władysława Strzemińskiego, który swoją artystyczną drogę w Polsce rozpoczął między innymi w Brzezinach czy Koluszkach.

Władysław Strzemiński, jako jeden z założycieli w 1945 roku i wykładowca łódzkiej Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych, swoimi teoriami i stworzonymi nowatorskimi kierunkami w sztuce wpłynął i ukształtował środowisko łódzkich twórców. Tak, my członkowie grupy w swojej twórczości nawiązujemy do unizmu Władysława Strzemińskiego oraz cyklu prac Powidoki.

Jedni z nas tworzą prace monochromatyczne, jednorodne. Kompozycje spokojnych kształtów. Drudzy tworzą dynamiczne układy, z mniejszych i większych elementów, budując iluzję przestrzeni i dynamiki. Posługujemy się współczesnymi środkami i ma tu miejsce szara płaszczyzna o zróżnicowanym natężeniu waloru i faktury oraz agresywnego koloru w pracach przestrzennych.

Elementy składające się na kompozycje charakteryzują się wielkością, różnorodnością układając się w rytm. Rytm również tworzą przenikające lub nakładające się elementy techniczne związane z motoryzacją, technicznymi, a nawet kosmicznymi urządzeniami czy przedmiotami. Nasze prace charakteryzuje nowa dynamika i natężenie kształtów. Posługujemy się nowymi formami i nasyceniem koloru oraz spojrzeniem na rzeczywistość.

Nawiązujemy do POWIDOKÓW obrazów chwilowych powstających w oku wskutek światła i zmęczenia. Kontynuujemy, a jednocześnie na nowo i na swój sposób odkrywamy obrazy wcześniej powstałe w naszym oku. Zauważone i zapamiętane w naszej wyobraźni. Rozwijamy artystyczne zagadnienia, podążając własnymi twórczymi drogami. W pracach nasz indywidualizm nie jest przeszkodą w rozumieniu i przedstawieniu otaczającego nas świata. Inspirujemy się, rozwijając własne spojrzenia na dzisiejsze zagadnienia i otaczającą nas rzeczywistość – a artystyczne poszukiwania są spójne, ale czy nowe? Z pewnością dzisiejsze.

Andrzej Jan Bator

do góry