• miniatura
    Filename: miniatura.jpg

Rusza kolejna edycja warsztatów organizowanych wspólnie z Muzeum Sztuki w Łodzi. Do udziału zapraszamy wszystkich studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Warsztaty realizowane online odbywać się będą we wtorki o godzinie 13.00. Pierwsze spotkanie już 23 lutego 2021 r. poprowadzi Daniel Muzyczuk, a kolejne – z Katarzyną Kozyrą – odbędzie się 2 marca 2021 r.

Finał warsztatów jest planowany na połowę maja w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Zapisy prowadzone są mailowo. Chęć udziału prosimy zgłaszać pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 20 lutego 2021 r. Liczba miejsc jest ograniczona.

Prowadzący zajęcia: Katarzyna Kozyra, Daniel Muzyczuk.

Opieka: Katarzyna Słoboda (Muzeum Sztuki w Łodzi), Łukasz Ogórek (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi).

„Warsztaty spirytualne” | Czy istnieje coś oprócz idei?

Tematem tegorocznych warsztatów, które poprowadzi Katarzyna Kozyra, będzie kwestia oddania w różnych mediach sztuki zjawisk niezauważalnych dla oka – procesów chemicznych, fizycznych, ale i metafizycznych, duchowych. Jak oddać w sztuce niematerialność tych zjawisk i procesów?

Katarzyna Kozyra – urodziła się w Warszawie w 1963 roku. Rzeźbiarka, fotografka, autorka performance’ów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych. Absolwentka Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Działania Kozyry przyczyniły się do powstania tzw. sztuki krytycznej, a także miały istotny wpływ na kształt współczesnej kultury, będąc nieraz punktem wyjścia do szerszej dyskusji. W 1999 roku otrzymała honorowe wyróżnienie na 48. Biennale Sztuki w Wenecji za instalację wideo „Łaźnia męska” prezentowaną w Pawilonie Polskim. W 2011 roku uzyskała stopień doktora w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Sztuka Katarzyny Kozyry od lat porusza opinię publiczną, często wywołując ostrą polemikę. Artystka konsekwentnie podważa panujące stereotypy i poddaje krytycznej rewizji dyskursy społeczno-polityczne. W swych pracach porusza się̨ w obszarze kulturowych tabu oraz klisz zachowań zakodowanych w życiu codziennym. Formalnie Kozyrze najbliższa jest tzw. sztuka nowych mediów, jednak artystka posługuje się wieloma technikami, przez co ciężko jest zaszufladkować jej twórczość.

W ciągu ostatnich dekad prace Kozyry były wystawiane w muzeach i instytucjach na świecie, włączając: Biennale w Wenecji, São Paulo Biennale, Sidney Biennale, Busan Biennale, Kunstsammlung Nordrhein Westfalen (Düsseldorf), Kulturhuset (Sztokholm), Museum Voor Moderne Kunst (Arnhem), Carnegie International (Pittsburg), Barbican Art Center (Londyn), Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig (Wiedeń), Brooklyn Museum (Nowy Jork), Kiasma Museum of Contemporary Art (Helsinki), CCA (Tel-Awiw), Three Shadows Photography Art Centre (Pekin) i inne. W 2012 roku artystka otworzyła Fundację Katarzyny Kozyry, która wyróżnia się spośród innych fundacji zajmujących się sztuką współczesną, koncentruje bowiem swoje działania na wspieraniu aktywności kobiet w obszarze kultury i sztuki, podejmując projekty o znaczącym wymiarze społecznym oraz artystycznym.